Skip to main content

Як вводити прикорм дитині?

Правила і схеми введення прикорму

Грудне вигодовування є основою харчування дітей першого року життя. У перші шість місяців дитини материнське молоко здатне задовольнити всі потреби немовляти в енергії та поживних компонентах. Альтернативою грудного молока в цей період життя може бути тільки штучне вигодовування за допомогою збалансованої суміші.

У чотири-шість місяців грудного молока стає недостатньо для того, щоб забезпечити дитину необхідною кількістю білків, жирів, вуглеводів, мікроелементів і калорій. У такому віці травна система стає досить зрілою для того, щоб почати перетравлювати тверду їжу, і настає час починати прикорм.

Види прикорму
Вид Опис
Метод «BLW» Метод прикорму, за якого немовля отримує тверду їжу (шматки овочів, фруктів, м’яса) і самостійно обирає, що і скільки воно їстиме. BLW розвиває моторику, координацію рухів, покращує апетит і допомагає дитині швидко пристосуватися до «дорослої» їжі.
Традиційний метод Метод прикорму, за якого дитина отримує рідку їжу (зазвичай грудне молоко або молочну суміш) через пляшечку або ложку. Після того, як дитина досягає шести місяців, їй починають вводити пюре і каші.
Метод «покрокового введення» Метод прикорму, при якому дитина поступово знайомиться з різними видами їжі. Наприклад, спочатку дитині дають одне овочеве пюре протягом тижня, потім додають інше овочеве пюре, потім фруктове пюре.
Метод «половинки» Метод прикорму, за якого дитині дають половинку овоча або фрукта, щоб вона могла самостійно спробувати їхній смак.
Метод «комбінованого прикорму» Метод прикорму, за якого немовля отримує як тверду, так і рідку їжу. Наприклад, в одному прийомі дитині дають овочеве пюре, а в іншому – молочну суміш.
Метод «мікшування» Метод прикорму, за якого м’які та тверді продукти змішуються разом, щоб отримати густу консистенцію. Цей метод використовується для немовлят, які ще не вміють жувати і ковтати шматочки їжі.

Прикорм немовляті вводиться під контролем лікаря-педіатра. Залежно від особливостей розвитку і стану здоров’я малюка, педіатр, що спостерігає дитину на першому році життя, може дати індивідуальні рекомендації щодо термінів початку прикорму і черговості введення нових продуктів у дитячий раціон. Вводити прикорм рекомендується не раніше, ніж у шість місяців.

До моменту введення прикорму в більшості малюків формується активний харчовий інтерес. Діти починають цікавитися продуктами харчування і, повторюючи за батьками, активно тягнуть їжу в рот. Цей період є найбільш природним і сприятливим для початку знайомства дитини з продуктами харчування. Щоб процес ознайомлення з дорослою їжею проходив легко і не викликав труднощів, необхідно враховувати деякі правила введення прикорму:

  • перший прикорм пропонується здоровій дитині в хорошому настрої. Якщо немовля хворіє або вередує, початок прикорму краще відкласти на кілька днів до одужання;
  • прикорм дитині пропонується тоді, коли за режимом у немовляти має бути годування;
  • перший прикорм повинен бути доповненням до грудного вигодовування, тому дитину слід догодовувати грудним молоком або сумішшю, поступово витісняючи їжею молочні годування;
  • введення прикорму повинно бути покроковим — необхідно додавати один новий продукт за один тиждень, щоб вчасно звернути увагу на індивідуальну непереносимість продуктів харчування;
  • алергенні продукти для дитини (мед, горіхи, червону рибу, яскраво забарвлені фрукти) варто вводити після року і з особливою обережністю.

Існують різні схеми введення прикорму, на які можна орієнтуватися за введення нових продуктів харчування в раціон дитини. Існують схеми харчування дітей у віці від шести місяців до року, які передбачають введення нових продуктів за днями або за місяцями. Відповідно до сучасних рекомендацій, продукти в раціон дітей можна вводити в будь-який черговості, починаючи з половини чашки та поступово збільшуючи розмір і кількість порцій.

Внаслідок введення прикорму раціон дитини поступово розширюється. Немовля знайомиться з новими смаками та текстурами продуктів, вчиться тримати столові прибори та жувати їжу. Харчування дитини в рік уже повністю складається з прийомів дорослої їжі. Необхідна кількість енергії та поживних речовин однорічна дитина повинна отримувати з продуктів харчування. Грудне вигодовування після року може тривати за бажанням мами.

Раннє введення прикорму

Ранній прикорм — це прикорм, який вводиться дітям до 6 місяців. Важливо пам’ятати, що в цей період розвитку травна система немовляти ще не готова до прийняття продуктів харчування.

Слід знати, що найкращим продуктом харчування немовляти є материнське молоко, а за відсутності грудного вигодовування — адаптована молочна суміш. За виникнення неспокою, що дитина не наїдається, вередує після їжі або погано набирає вагу, не слід самостійно починати прикорм — необхідно проконсультуватися з дитячим гастроентерологом з питань вигодовування немовляти.

Пізнє введення прикорму

Пізній прикорм — це прикорм, який починають у віці після 6 місяців. Важливо пам’ятати, що після пів року материнське молоко (або молочна суміш) уже не здатні повністю заповнити потреби дитячого організму в поживних речовинах, мікроелементах і вітамінах, необхідних для гармонійного фізичного і розумового розвитку. Залишаючись без прикорму, немовля розвивається в умовах дефіциту заліза, цинку, незамінних амінокислот, навіть якщо воно наїдається грудним молоком.

Іноді причиною пізнього введення в раціон дитини нових продуктів є те, що дитина відмовляється від прикорму. Розв’язанням проблеми в даному випадку може стати активне залучення немовляти до дорослого столу. Необхідно залучати дитину до дорослих прийомів їжі та підтримувати виниклий інтерес до продуктів. Слід також спробувати різні продукти для прикорму, щоб визначитися, що саме до смаку вашому немовляті. Якщо дитина не почне проявляти інтерес до їжі, важливо проконсультуватися з педіатром.

З чого почати перший прикорм?

Єдиної думки про те, з яких саме продуктів слід починати прикорм, не існує. Прикорм, як правило, починають з овочевого пюре. Як перший продукт харчування для дитини можна використовувати кабачок. Овочеве пюре доводять до однорідної консистенції та остуджують до температури тіла. У той час, коли у немовляти за розкладом повинно бути годування і дитина виглядає зголоднілою, замість грудного молока або суміші мама пропонує дитині овочеве пюре. Починати слід з однієї ложки, після чого дитину догодовують звичним способом (грудним молоком або сумішшю).

Починати прикорм також можна з безмолочних каш (гречаної, вівсяної, рисової). Вводити каші в прикорм насамперед рекомендують немовлятам, які погано набирають вагу або не наїдаються грудним молоком. Це пов’язано з тим, що каші більш ситні у порівнянні з овочевим пюре.

Популярна в інтернеті схема прикорму за Комаровським рекомендує насамперед вводити в раціон немовлят кисломолочні продукти. Про доцільність даної схеми харчування варто проконсультуватися з педіатром.

З початком прикорму слід особливо уважно стежити за станом дитини, звертаючи увагу на можливі висипання на шкірі, біль у животі, випорожнення. Якщо виникають будь-які скарги на тлі прийому нового продукту, слід відкласти його введення в прикорм на більш пізній термін, а також проконсультуватися з лікарем.

Введення овочевого і фруктового пюре в харчування дитини

Овочевий прикорм часто є першим дорослим продуктом, який додають у раціон дітей. Як перші овочі немовлятам пропонують кабачок, цвітну капусту, броколі, моркву. Усі овочі вводяться в прикорм термічно обробленими у вигляді овочевого пюре. Поступово з розвитком навички жувати їжу дітям починають пропонувати овочевий суп з дрібно нарізаними овочами, відвареними до м’якої консистенції. Суп для прикорму часто пропонується дитині в обід і поступово витісняє денне годування грудним молоком або сумішшю.

Фруктове пюре слід вводити в раціон після введення овочів. Для приготування дитячого пюре підходять фрукти неяскравих кольорів (яблуко, банан, персик). Яскраво забарвлені (червоні) ягоди та фрукти рекомендується вводити в раціон в останню чергу, тому що вони здатні спровокувати алергію.

Введення каш у дитячий раціон

Каші є джерелом складних вуглеводів і харчових волокон. Для прикорму малюка можна використовувати як спеціальні каші для дитячого харчування, так і подрібнені крупи. Каші для прикорму можуть бути молочними чи безмолочними. Насамперед у раціон немовлят вводяться круп’яні каші (гречана, рисова), далі — злакові (вівсяна, пшенична).

М’ясні страви в дитячому прикормі

М’ясо є джерелом білків з високим вмістом незамінних амінокислот і мікроелементів, включаючи залізо, тому необхідне в раціоні дитини. М’ясо в прикорм вводиться в подрібненому вигляді. Риба в прикорм вводиться в останню чергу не раніше, ніж у десять місяців.

Вегетаріанський прикорм передбачає, що дитина не буде отримувати м’ясо та інші продукти тваринного походження. За введення вегетаріанського прикорму слід забезпечити дитині надходження необхідних білків і мікроелементів (насамперед заліза), використовуючи продукти прикорму (каші), збагачені мінералами та амінокислотами. Підбирати продукти для вегетаріанського прикорму слід спільно з лікарем-педіатром.

Кисломолочні продукти для маленької дитини

Кисломолочні продукти є важливим джерелом повноцінного білка (що містить усі необхідні амінокислоти) і кальцію. Першим з кисломолочних продуктів у прикорм вводиться сир. Сир для прикорму можна готувати самому, купувати продукт, призначений для дітей до року, або замовляти на дитячій кухні. Пізніше в раціон дитини вводяться кефір і йогурт. Дитині слід давати кисломолочні продукти без добавок і підсолоджувачів.

Період введення прикорму — важливий і відповідальний етап у розвитку немовляти. Щоб цей період пройшов легко як для дитини, так і для батьків, необхідно вивчити правила прикорму і не боятися ставити педіатру питання.

Перейти до вмісту