Skip to main content

ВІСПА МАВП: ЩО ВАРТО ЗНАТИ І ЯК ВБЕРЕГТИСЯ

Віспа мавп — це вірусне зоонозне захворювання, збудник якої належить до роду ортопоксвірусів родини Poxviridae. 

Про цю хворобу відомо ще з минулого століття, але віспа мавп викликала занепокоєння у світі в травні 2022 року, коли збільшення кількості хворих почали фіксувати на різних континентах, зокрема в країнах Європи.

Всесвітня організація охорони здоров’я вважає спалах віспи в деяких частинах Африки надзвичайною ситуацією, яка має глобальне значення. 

У зв’язку із виявленням випадків захворювання у світі, в Україні було проведене екстрене засідання Оперативного центру реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я.

Наразі відбувається оцінка рівня ризику спалаху цього захворювання для України.

Перший випадок віспи мавп в Україні, за повідомленням МОЗ, був зафіксован у вересні 2022, хворий мав легкий перебіг хвороби.

Отже, ЩО ВАРТО ЗНАТИ І ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД НЕДУГИ?

ЧИМ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІСПА МАВП ВІД ЗВИЧАЙНОЇ ВІСПИ?

Донедавна віспа мавп вважалася рідкісним захворюванням.

Він подібний до того, що спричиняє натуральну віспу людини, про ліквідацію якої ВООЗ оголосила 1980 року. Із цим допомогла вакцина. Але до її винайдення, за попередніми підрахунками, загинуло близько 1 млрд людей по всьому світу. 

Різниця між хворобами в тому, що віспа мавп має легший перебіг, її ще називають “полегшеною версією” звичайної.

Основна відмінність – віспа мавп, крім поширених симптомів, викликає ще й набряк лімфатичних вузлів.

Летальні випадки теж бувають. Але наразі відомо про незначну їхню кількість: серед 34 тис. хворих зафіксували шість смертей. 

За словами голови Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) Федора Лапія, пацієнти мали тяжкий імунодефіцит, спричинений ВІЛ-інфекцією, і не приймали антиретровірусну терапію.

ПЕРЕДАВАННЯ  ІНФЕКЦІЇ

Інфікування відбувається в результаті прямого контакту з кров’ю, біологічними рідинами, а також ураженою шкірою або слизової інфікованих тварин (в Африці зареєстровані інфекції у людей в результаті поводження з інфікованими мавпами, гамбійських щурами і білками, при цьому основним резервуаром вірусу є гризуни). 

Одним з можливих факторів ризику є вживання в їжу м’яса інфікованих тварин без належної термічної обробки.

Вторинна передача, або ПЕРЕДАЧА ВІД ЛЮДИНИ ЛЮДИНІ, відбувається в результаті тісного контакту:

– з інфікованими виділеннями з дихальних шляхів через очі, ніс чи рот, під час статевого акту, контакту “шкіра до шкіри”, розмови чи дихання поблизу іншої людини;

– пошкодженнями шкіри інфікованої людини;

через дотик до предметів, заражених вірусом від хворої людини, таких як постільна білизна, одяг і рушники тощо.

Передача інфекції відбувається переважно ПОВІТРЯНО-КРАПЕЛЬНИМ ШЛЯХОМ  при тривалому особистому контакті, що піддає найбільший ризик інфікування членів сім’ї людини з гострим випадком захворювання.

Передача інфекції може також відбуватися при інокуляції або через плаценту (вроджена віспа мавп).

ХТО МОЖЕ ЗАХВОРІТИ НА ВІСПУ МАВП?

Насамперед уразливими можуть бути маленькі діти, тому що їхня імунна система все ще розвивається, а багато з них не мають здорового харчування, що ускладнює боротьбу з хворобою.

Деякі експерти припускають, що молодші діти можуть бути під загрозою через більш тісну взаємодію одне з одним під час гри.

Вони також не отримували щеплення проти віспи, яке припинили робити понад чотири десятиріччя тому, яка дає певний захист старшим людям.

Будь-хто з ослабленою імунною системою також має вищий ризик захворіти. Є побоювання, що серед вразливих груп можуть бути і вагітні жінки.

Також в групу ризику попадають медичні працівники та члени родини.

Але ж  однією з причин зростання кількості випадків є сексуальні контакти між інфікованими дорослими.

ОЗНАКИ ТА СИМТОМИ

Інкубаційний період (період часу від інфікування до появи симптомів) віспи мавп зазвичай становить від 6 до 16 днів, але може коливатися в діапазоні від 5 до 21 дня.

Інфекцію можна розділити на два періоди.

1. Період інвазії (0-5 днів).

Супроводжується гарячкою, сильним головним болем, збільшенням лімфатичних вузлів, болем в спині, у м’язах і сильною астенією (слабкістю).

 

 

 

 

2. Період висипки (через 1-3 дні після виникнення лихоманки).

Спочатку виникає на обличчі (в 95% випадків) і потім поширюється на інші частини тіла (долоні та ступні в 75% випадків).

Висипання проходять кілька етапів розвитку – від макулопапул (papula – ураження шкіри (частіше округле), підняте над рівнем навколишньої шкіри) до везикул (невеликих наповнених рідиною бульбашок) і пустул, які приблизно через 10 днів покриваються корочками.

До повного зникнення кірочок може пройти три тижні.

У деяких пацієнтів перед появою висипки розвивається важка лімфаденопатія (збільшення лімфатичних вузлів), яка є характерною ознакою віспи мавп в порівнянні з іншими схожими захворюваннями.

ЯК ЛІКУВАТИ? 

Специфічні види лікування вірусу відсутні, зазвичай він лікується симптоматично.

Хворі на віспу повинні ізолюватися від інших, доки на їхньому тілі не зникнуть висипи.

ЧИ МОЖНА ВАКЦІНУВАТИСЯ ВІД ВІРУСУ МАВП?

Спеціальної вакцини наразі не існує, адже вірус не був настільки поширеним, щоб виникла така потреба.

Ефективність вакцинації проти натуральної віспи для профілактики віспи мавп в минулому досягала 85%, однак після повної ліквідації натуральної віспи у всьому світі ця вакцина більше недоступна для основної частини населення.

Наявність вакцинації від натуральної віспи в минулому не завжди може убезпечити від хвороби, але може сприяти менш важкому перебігу захворювання.

За словами Федора Лапія, значний відсоток інфікованих раніше мали вакцинацію. А втім, невідомо, чи це сама вакцина малоефективна, чи її ефективність знижується з часом.

В Україні щеплення від віспи мають більшість народжених за часів СРСР.

Зараз у країні немає препаратів для вакцинації проти віспи.

ЧИ ЗАГРОЖУЄ СВІТУ НОВА ЕПІДЕМІЯ?

ВООЗ визначила віспу мавп глобальною надзвичайною ситуацією у сфері охорони здоров’я.

Востаннє таке звання отримував 30 січня 2020 року COVID-19.

Маркування не означає, що вірус смертельний – він швидко поширюється, але не так швидко, як коронавірус.

Лапій має сумніви, що буде нова епідемія, адже вірус не вражає клітини імунної системи, як, наприклад, ВІЛ, і не поширюється так швидко, як ковід, не має таких масштабних наслідків для організму, як лонгковід чи збільшення кількості інфарктів та інсультів.

Більш реалістичний сценарій для віспи мавп — ендемія.

Щоб подолати хворобу:

– необхідно, щоб люди розпізнавали симптоми, швидко могли ізолюватися;

– потрібні вакцини для доконтактної та постконтактної профілактики;

– посилене тестування та відстеження контактів хворих.

ЯК УБЕЗПЕЧИТИСЯ ВІД ВІСПИ МАВП?

Єдиним способом зменшення числа інфекцій серед людей є підвищення обізнаності щодо факторів ризику і просвіта населення щодо заходів, які можуть бути вжиті для обмеження контактів з вірусом.

Для боротьби зі спалахами найважливіше значення мають заходи епіднагляду та оперативне виявлення нових випадків захворювання.

Експерти в галузі охорони здоров’я рекомендують:

– насамперед — це гігієна рук. Регулярно мийте руки з милом або використовуйте дезінфекційний засіб на спиртовій основі (особливо перед їжею, до та після відвідування вбиральні, а також перш ніж торкатися власного обличчя).

– Також необхідно уникати тісних фізичних контактів з інфікованими людьми.

– Під час догляду за хворими людьми слід надягати рукавички і використовувати засоби захисту.

– Після відвідин хворого ретельно помити руки.

– Хворих рекомендують ізолювати або вдома, або в лікарні, залежно від перебігу хвороби.

– Вразливим групам населення стежити за собою і звертати увагу на наявність симптомів у інтимних партнерів.

– Мандрівники до країн Західної Африки, ендемічних з MPXV, повинні уникати контактів з тваринами, що можуть бути носіями хвороби (гризуни, сумчасті тварини, примати), утримуватися від вживання м’яса диких тварин. Необхідно дотримуватись гігієнічних норм, належної безпеки харчових продуктів та питної води. У разі появи будь-яких симптомів захворювання під час подорожі або після повернення необхідно терміново звернутися по медичну допомогу.

У вас висип чи свербіж? Як розпізнати мавпячу віспу?- читати

 

 

Джерела інформації: lb.ua

Центр громадського здоров’я України

ВВС News Україна

 

 

 

Перейти до вмісту