Skip to main content

ВЕСНА – ПОЧАТОК СЕЗОНУ ПРАВЦЯ

В теплий період року, коли багато людей працює у полі, порається у садах і на городах, зростає небезпека заразитися збудником правця.

Правець відомий людству з далекої давнини. Найдавніший опис правця знайдено в єгипетському папірусі, датованому близько 2600 років до нашої ери.

Вперше детально описав хворобу і дав їй назву Гіппократ, у якого від цього захворювання, як вважається, загинув син.

Правець завжди був проблемою ранової інфекції у період війни. Він і нині залишається серйозною медичною та соціальною проблемою в світі і в Україні, оскільки займає за летальністю четверте місце після СНІДу та сказу. 

ПРАВЕЦЬ – це гостре інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему людини. Збудник проникає в організм людини через будь-які пошкодження шкіри (поранення, опік, відмороження), проте найчастіше внаслідок вогнепальних, особливо осколкових поранень.

Одним з перших характерних симптомів хвороби є тризм – напруження і судомне скорочення жувальних м’язів, що ускладнює відкривання рота. Майже одночасно, внаслідок напруження мімічних м’язів, з’являється застигла «сардонічна посмішка» – лоб хворого у зморшках, очні щілини звужені, рот, розтягнутий, як у посмішці. Невдовзі виникають труднощі  при ковтанні, внаслідок спазму м’язів глотки. Поєднання цих трьох симптомів є характерною ранньою ознакою правця. Розлади дихання, серцевої діяльності можуть призвести до їх зупинки і смерті хворого.

Носіями збудника правця є травоїдні тварини і люди. Їхній травний канал є природним середовищем існування та розмноження правцевого мікроба. Тварини виділяють правцеву паличку постійно.

Профілактика правця 

Оскільки правцева паличка проникає в організм через рану, слід передусім дотримуватись правил щодо профілактики травм. Під час весняно-літнього сезону слід ходити взутим особливо під час роботи на городі, у саду, користуватись рукавицями. За шкірою рук і ніг слід ретельно стежити – не допускати подряпин, тріщин.

Головна зброя – щеплення. 

Чому ж все-таки хворобу не подолано й досі?

Адже вакцинація проти правцю у нас здійснюється з 1960 року.

Вакцинація від правця входить до календаря профілактичних щеплень. Починаючи з 2-х місяців, дитина має отримати 6 щеплень: у 2, 4 та 6 місяців. Потім у 1,5 року, 6 років і 16 років.

Далі вакцинуватися від правця треба кожні 10 років. За допомогою щеплень правцевим анатоксином можна знизити захворюваність на правець за умови створення імунітету у кожної людини, але ліквідувати його зовсім на земній кулі, мабуть, все ж неможливо, оскільки для цього потрібно було б цілком знищити збудника в ґрунті, а це практично неможливо. Від населення потрібно зовсім небагато — не відмовлятись від профілактичних щеплень і при пораненні своєчасно і без зволікань звертатись за медичною допомогою.

Перейти до вмісту