Правильне харчування школярів: необхідні продукти для дитячого організму
Протягом усього шкільного періоду життя кожної сім’ї підпорядковується шкільному календарю: навчання, планування відпочинку, виконання домашніх завдань або ж проведення дозвілля. Але тема харчування залишається основною причиною для занепокоєння батьків.
Для гарного навчання школяр повинен правильно харчуватися.
РЕЖИМ ХАРЧУВАННЯ ШКОЛЯРА
В середньому на день достатньо чотирьох прийомів їжі.
Калорійність страв для кожного окремого віку своя.
З такою таблицею і розрахунками маму може познайомити лікар-педіатр або шкільна медсестра, а далі вже залишається просто підраховувати калорії.
У середньому дитині від 7 до 11 років необхідно 2350 кілокалорій, а тим, хто старше одинадцяти років — 2713 кілокалорій на добу. Але, безумовно, юному футболістові необхідно більше енергії, ніж дівчинці, яка ходить на гурток малювання.
Режим буде формуватися в залежності від того, де більшу частину часу проводить школяр.
У будь-якому випадку, сніданок буде проходити вдома, а обід і, можливо, полуденок — в школі. Принципи складання раціону залишаються однаковими для будь-якого віку.
ЯКОМУ ХАРЧУВАННЮ ДОВІРЯТИ БАТЬКАМ ШКОЛЯРА
Багато мам довірять харчування шкільній їдальні, де всі продукти свіжі, а раціон різноманітний. Але є батьки, які категорично проти шкільного харчування і дають своїм дітям їжу з дому.
Всіх без винятку дітей об’єднує одне — зростаючому організму необхідне повноцінне, збалансоване правильне харчування. Тільки так організм школяра буде справлятися з поставленими перед ним завданнями і навантаженнями як розумовими, так і фізичними.
ОСНОВНІ ПРИЙОМИ ЇЖІ
СНІДАНОК – обов’язкова умова перед походом до школи. Він повинен бути корисним і ситним: яйця, запіканка, каша. Запивати найкраще чаєм чи какао. Сніданок пропускати не можна — цей постулат повинен стати правилом в сім’ї.
ОБІД формується з різних страв. Обов’язково має бути рідке і салат. До гарніру можна подавати м’ясо, рибу та інші корисні продукти.
ПОЛУДЕНОК найчастіше повинен складатися з вуглеводів. Це може бути булочка, сирники, сухофрукти.
ВЕЧЕРЯ не повинна бути дуже ситною. За дві години до сну їсти не можна.
СКЛАД РАЦІОНУ
В раціоні учня потрібно поєднувати жири, білки, вуглеводи, клітковину, мінерали і вітаміни. В меню обов’язково включають овочі, фрукти, крупи, м’ясо, рибу, молочні продукти, горіхи.
Обов’язковою умовою має стати насичення організму рідиною. До неї відноситься звичайна вода, близько півтора літрів в день. Водою не можуть вважатися супи, чай, напої.
Особливо потребує зростаючий організм вуглеводів і білків. Саме білки будують клітини організму, допомагають зміцнити імунітет і підвищити захисні сили. Вуглеводи дарують чудовий настрій і активність.
Варто включати в меню жири. Їх потребують багато органів, а також від них залежить хороша пам’ять, активність. Два — три рази на тиждень школяр повинен вживати рибу, особливо жирну. Вона містить жирну кислоту омега-3, що є обов’язковою для молодого організму.
ДОБОВЕ СПОЖИВАННЯ ПРОДУКТІВ ДЛЯ ДИТИНИ – це певна кількість продуктів або грамів, необхідних для людини. Щодня учень повинен з’їдати від двох до чотирьох фруктів, від трьох до п’яти овочів, яйце, двісті грамів м’яса, вісімдесят грамів риби, злакових — п’ятдесят грамів і сто грамів хліба. З молочних продуктів обов’язкові всі. Вершкового масла бажано вживати десять грамів на день.
СПОСОБИ ПРИГОТУВАННЯ ЇЖІ
Прагніть менше використовувати смаження. Найкраще парити, тушкувати або варити. Ці способи приготування корисні і зберігають більше вітамінів в продуктах. В цьому допоможуть пароварка або мультиварка.
ЩО ПРИБРАТИ З РАЦІОНУ, А ЩО ДОДАТИ
До шкідливих продуктів відносять: газовані води, чипси, ковбасні вироби, шоколадки, жирне і смажене м’ясо. Забороненим є фастфуд, який багатий на трансжири.
Назавжди приберіть з меню продукти, які шкодять здоров’ю вашого учня. Все одно користі від них немає, а багато протипоказань. Після неправильної їжі обов’язково постраждає травна система.
Якщо школяр займається спортом, то його харчування повинне бути продумане більш ретельно. Порадьтеся з тренером. Найчастіше таким дітям необхідно збільшувати кількість білка, вуглеводів. Обов’язково поповніть меню мульти-вітамінами.
Не варто забувати, що кожна дитина — індивідуальність.
І те, що підходить одному, може бути неприйнятне для іншого.
При упорядкуванні меню варто враховувати вікові особливості та медичні протипоказання.
Обов’язковим доповненням до правильного раціону є відпочинок і прогулянки, які допоможуть вашому школяру бути активним і життєрадісним.
Джерело інформації: ukr.media