Карієс у дітей
ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ
Карієс у дітей – це руйнування зубних тканин з утворенням каріозної порожнини.
Пошуком причин захворювання, лікуванням та профілактикою карієсу у дітей займається дитячий стоматолог.
Деякі батьки вважають, що візит до стоматолога може порушити незміцнілу психіку малюка і лікувати молочні зуби дітям не має сенсу, оскільки вони все одно згодом зміняться.
Але від здоров’я молочних зубів згодом залежить здоров’я постійних.
До того ж хворий молочний зуб може поширити інфекцію не тільки на сусідні здорові молочні, але й на постійні, що ще не з’явилися. В результаті вони з’являються вже ураженими карієсом.
Карієс поширюється швидко, що обумовлено особливостями дитячої слини, яка поки що не має потрібних антисептичних властивостей. Моментально поширюючись, хвороботворні мікроорганізми вражають здорові тканини, і, якщо вчасно не зупинити процес, велика ймовірність втрати ураженого зуба.
До захворювання найбільше схильні діти дошкільного та молодшого дошкільного віку, у яких молочні зуби поки не змінилися на постійні. Нерідко зустрічається карієс зубів у дітей віком 1-2 років, що пов’язано з тонкою емаллю, яка щодня піддається випробуванням через пристрасть малюків тягнути до рота сторонні предмети.
Як тільки у Вашого малюка прорізалися перші зубки радимо відвідати дитячого стоматолога.
Пізніше двічі на рік необхідно водити дитину на профілактичні огляди та за найменших проблем починати лікування.
КЛАСИФІКАЦІЯ
Карієс може бути:
– неускладнений та ускладнений — в залежності від глибини порожнинного дефекту.
Ускладнений характеризується розвитком пульпіту (запалення пульпи), періодонтиту (запалення тканин між коренем та зубною лункою).
– гострий та хронічний – залежно від перебігу. Перший варіант часто зустрічається в ранньому дитячому віці і вимагає втручання стоматолога.
СТАДІЇ ТА СИМПТОМИ РОЗВИТКУ КАРІЄСУ
Карієс не виникає раптово, він розвивається поступово. Стадії карієсу характеризуються глибиною проникнення у тканини зуба та ступенем руйнування.
Залежно від симптомів розрізняють 4 стадії карієсу.
Початкова стадія – зміна кольору та структури зуба: характеризується появою невеликої плями на емалі і не дає неприємних відчуттів.
Зміна кольору зубних тканин є ознакою демінералізації емалі, тобто її поступовим руйнуванням. На демінералізацію емалі вказують крейдоподібні плями білого кольору або лінія в пришийковій ділянці зуба. Малюк не відчуває дискомфорту, не скаржиться на біль. На цьому етапі зміна структури емалі може діагностувати лише стоматолог.
У разі, якщо плями, що утворилися, мають коричневий або чорний колір – процес демінералізації перейшов на дентин. Якщо відкладати лікування плями починають швидко темніти, можуть з’явитися чорні ділянки.
Друга стадія – поверхневий карієс: за відсутності лікування проявляється підвищенням чутливості емалі до їжі та напоїв, легкою періодичною хворобливою чутливістю. На цій стадії у зубі утворюється світла чи темна каріозна порожнина
Третя стадія: супроводжується інтенсивним болем при попаданні на хворий зуб твердих шматочків їжі, гарячої чи холодної рідини, а також помітним потемнінням емалі в ділянці пошкодження. Також у порожнині зуба можна побачити дірочку середнього розміру, вона проникає в дентин. В ній накопичуються шматочки їжі, через що хворобливість лише посилюється. З рота можна відчути неприємний запах. Стоматолог під час огляду помічає розм’якшену емаль.
Четверта стадія: характеризується формуванням глибокої каріозної порожнини, руйнуванням більшої частини зуба і сильним пульсуючим болем, який стає нестерпним. Іноді у дітей можуть виявитися загальні симптоми: висока температура, нудота і сильна слабкість.
Запущений карієс призводить до пульпіту, періодонтиту та інших більш серйозних станів, які можуть закінчитися повною втратою зуба.
ЯКІ ОСОБЛИВОСТІ У ДИТЯЧОГО КАРІЄСУ?
– маленькі діти схильні до частих хвороб і це негативно впливає на зубощелепну систему;
– у дітей рівень мінералізації молочних зубів значно нижчий, ніж у постійних, тому захворювання розвивається швидко;
– досить часто у дітей буває множинний карієс, тоді як у дорослих зазвичай руйнується одиничний зуб;
– такі типи карієсу, як площинний та кільцеподібний зустрічаються виключно на молочних зубах;
– може бути так, що симптоми хвороби не можуть бути виявлені навіть якщо карієс яскраво виражений.
Також може виникнути так званий пляшковий карієс.
ПЛЯШКОВИЙ КАРІЄС: ЩО ЦЕ ТАКЕ?
Це ранній вид захворювання зубного каменю, що вражає дітей віком 1-3 років.
Виявляється коричневим нальотом, який вражає емаль, дентин молочних зубів, викликаючи відповідні зміни в їх структурі. В стоматології вона має назву циркулярний карієс.
Це небезпечний вид карієсу, який в основному вражає передні фронтальні зуби, легко поширюється з хворих одиниць на здорові та може зруйнувати зуби дитини в короткий термін.
У початковій стадії каріозні зміни розвиваються в пришийковій частині зуба, оскільки ця зона найменше мінералізована. Згодом поширюються на всю коронкову частину.
ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ ДИТЯЧОГО КАРІЄСУ
Основна причина появи дитячого карієсу – різні кислоти, які виділяються бактеріями, що мешкають у ротовій порожнині.
Якщо не приділяти належної уваги гігієні, агресивні речовини роз’їдатимуть зубну емаль, сприяючи демінералізації тканин.
Факторами, які можуть призвести до розвитку карієсу і стати причиною виникнення захворювання у дітей, є:
– спадковість;
– недотримання гігієни;
– неправильне харчування;
– уроджені дефекти емалі;
– скупченість зубів, яка заважає ретельному очищенню;
– хвороби ШКТ;
– знижений імунітет;
– дефіцит кальцію в організмі;
– несприятлива екологія.
Пляшковий карієс може виникнути від годівлі з пляшечки при використанні солодких сумішей або соків. Також його можуть спровокувати:
– соматичні та інфекційні захворювання у дітей;
– недостатнє слиновиділення;
– хронічні хвороби батьків;
– тривале годування дитини грудьми або з пляшечки (для малюків від року);
– часте використання соски;
– погана гігієна ротової порожнини.
Карієс зубів у дітей незалежно від причини, стадії та симптоматики потребує негайного професійного лікування.
ДІАГНОСТИКА КАРІЄСУ У ДІТЕЙ
Огляд у стоматолога малюки повинні проходити з періодичністю один раз на 3-6 місяців. На початковій стадії батьки можуть не помітити каріозні процеси в роті у дитини та запустити захворювання. На прийомі дитячий стоматолог:
– оглядає зуби і ротову порожнину дитини;
– зондує зуби спеціальними стоматологічними інструментами;
– оглядає рентгенівські знімки дитини ( при підозрі на ускладнення).
ЛІКУВАННЯ КАРІЄСУ У ДІТЕЙ
Методи лікування карієсу зубів у дітей залежать від стадії розвитку дефекту.
Вони бувають інвазивні та неінвазивні.
Неінвазивні застосовуються на початковій та поверховій стадії і включають:
– ремінералізуючу терапію (насичення емалі фосфором, магнієм, кальцієм та іншими корисними елементами);
– фторування (покриття емалі фтором для запобігання демінералізації);
– озонотерапію (обробка озоном для знищення хвороботворних бактерій);
– срібло (нанесення розчину нітрату срібла на уражені ділянки).
Зазначені процедури безболісні, займають від 5 до 15 хвилин, підходять для дітей віком до 3-5 років.
Глибокий карієс вимагає препарування каріозної порожнини з подальшим пломбуванням.
Інвазивний метод застосовується для ліквідації великих дефектів. Щоб видалити зруйновані тканини, стоматолог використовує бормашину та струмінь води. Очищену порожнину висушують та дезінфікують. Після санації каріозну порожнину заповнюють пломбувальним матеріалом. Йому надають анатомічну форму зубної коронки, потім шліфують, щоб дитина не відчувала дискомфорту. Якщо емаль слабка, для її зміцнення використовують спеціальні пасти та препарати.
При значному руйнуванні зуба, коли консервативні заходи не в змозі зберегти його, вдаються до видалення. Потім зубну одиницю, що бракує, відновлюють штучно, щоб не порушити формування прикусу у дитини. При своєчасному зверненні до стоматолога вдається запобігти поширенню карієсу на сусідні зуби та запобігти серйозним ускладненням.
Терапія карієсу постійних зубів у дітей така сама, як у дорослих. Для пломбування застосовують композитні склади, що повторюють контури каріозної порожнини.
ПРОФІЛАКТИКА КАРІЄСУ
Запобігти дитячому карієсу допоможе своєчасна профілактика.
Вона має починатися в період внутрішньоутробного розвитку, коли у малюка закладаються зачатки зубів. Майбутній мамі необхідно повноцінно харчуватись, вживати продукти з кальцієм для нормального формування зубів у немовляти та відмовитися від шкідливих звичок.
Важливу роль у запобіганні патології грає гігієна ротової порожнини.
З появою у малюка першого зуба потрібно привчити його до зубної щітки.
Діти віком 3 років можуть самі чистити зуби і обполіскувати рот. Процедура повинна проводитись не менше 2 разів на добу. Для зміцнення емалі можна використовувати лікувальні мазі, пасти.
Додаткові заходи профілактики:
– розумне використання правильно підібраної соски;
– правильне харчування із обмеженням солодких продуктів;
– огляд у дитячого стоматолога не менше 2 разів на рік;
– використання профілактичних процедур для запобігання карієсу.
Поразка зубної емалі може бути згубним для дитячих зубів. Батьки повинні бути уважними до здоров’я дитини та регулярно водити її на огляд до стоматолога.
ЯК ПІДГОТУВАТИ ДИТИНУ ДО ВІЗИТУ ДО СТОМАТОЛОГА?
Найперша і головна порада про перший візит — не робити з походу до стоматолога екстраординарної події. У дитини не повинно виникати відчуття, що подія чимось відрізняється від його звичайного розпорядку дня, коли він, наприклад, ходить до педіатра.
Чому діти бояться лікувати зуби? По-перше — це страх перед невідомим, неправильні батьківські установки, а також попередній негативний досвід, якщо дитина вже відвідувала стоматолога раніше.
– Налаштуйте дитину на те, що стоматолог, до якого ви йдете, добрий як доктор Айболит (прочитайте разом цю казку), тільки лікує не звірів, а людей. Головне – не обіцяйте, що лікар “тільки подивиться”, “тобі нічого не робитимуть” , не говоріть “не треба боятися», “тобі не буде боляче” тощо.
-Якщо малюк ще не був на прийомі він не знає, що його чекає. Йому від цього може бути некомфортно. Розкажіть дитині в ігровій формі хто такий стоматолог і що він лікує. Можна пограти з дитиною “в стоматолога”. Не лякайте дитину медичними термінами. Пояснити про важливість догляду за зубками та їх здоров’я, що головне завдання доктора – зробити посмішку красивою.
– Не записуйтеся на прийом до стоматолога в години, коли дитина зазвичай спить.
– Нагодуйте малюка перед візитом до стоматолога.
– Підготуйте винагороду. Придбайте іграшку заздалегідь і потай передайте доктору. Похваліть дитину після прийому, проведіть разом час в цікавому та привабливому для дитини місці.
ЩО РОБИТИ БАТЬКАМ ПІД ЧАС ВІЗИТУ ДО СТОМАТОЛОГА?
Обов’язково підтримуйте дитину психологічно. Говоріть, що будете сидіти з ним поруч і допоможете, якщо це буде необхідно. Під час лікування в кабінеті доктора може бути присутнім один з батьків.
Найголовніше — не виказувати емоції та допомагати лікарю.
Вислуховуючи діагноз і план лікування, не потрібно явно засмучуватися або лякатися — Ваша міміка та інтонація передадуть емоції страху та занепокоєння дитині.
Залишайтеся спокійним спостерігачем, відповідайте тільки на питання, що цікавлять стоматолога, не включайтеся в діалог між дитиною і лікарем.
– Не прагніть того, щоб за один візит вилікувати два і більше зубів. Дитина не всидить у кріслі більше 20-25 хвилин і почне вередувати.
– Може статися так, що лікування не вдається. Краще не доводити дитину до істерики і не лаяти його після візиту. Перепишіть на інший день. З’ясуйте, чому він не захотів лікуватися – тому що проблему треба усунути. Сходіть на кілька адаптаційних візитів, за час адаптації ваша дитина пограє зі стоматологом в різні ігри, навчиться чистити зуби – у нього з’явиться довіра до лікаря, пропаде страх.