Skip to main content

ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ


Материнське молоко – єдиний ідеальний продукт харчування для забезпечення гармонійного розвитку дитини перших 6 місяців життя.

Воно містить не тільки всі необхідні для дитини поживні речовини в ідеально збалансованому співвідношенні, але й комплекс захисних факторів та біологічно активних речовин.

Найкращим видом вигодовування дитини віком до 6 місяців є виключно грудне вигодовування. Виключно грудне вигодовування – це вигодовування грудним молоком без застосування в раціоні дитини іншої їжі та/або рідини.

Дитина віком до 6 місяців повинна отримувати тільки грудне молоко, немає фізіологічної потреби у введенні в її раціон додаткової рідини у вигляді води, чаїв ( чорного, зеленого або травʼяного), соків, відварів тощо.

ПЕРЕВАГИ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ

Годування новонародженого – одна з головних турбот для мами. 

Під час вагітності ви правильно харчувалися, приймали вітаміни, гуляли, дотримувалися рекомендацій лікаря – словом, робили все, щоб дитина розвивалася правильно. 

І ось він народився. Радість і щастя нерідко доповнюються тривогою: ви хочете забезпечити йому той самий комфорт і гармонійний розвиток, і ключову роль у цій справі в перші місяці життя грає вигодовування грудьми.

Дитина не дарма називається «грудною» – цей термін максимально точно описує основну потребу новонародженого – грудне вигодовування.

Чому так важливо?

Емоційний комфорт. У процесі годування він відчуває ваше тепло, чує звук серця, до якого звик ще в утробі, і його маленький світ наповнюється щастям. Фахівці вважають, що діти, вирощені на грудному вигодовуванні, ростуть більш доброзичливими, спокійними, впевненими в собі.

Ідеальне харчування. Грудне молоко має унікальний склад, який неможливо повторити. У ньому містяться поживні речовини, білки, залізо, імуноглобуліни, макро- та мікроелементи, які не лише допомагають дитині насититися, а й формують її імунітет, відповідають за комфортне травлення, підтримують правильний розвиток органів та систем.

Безпека та доступність. Грудне молоко має оптимальну температуру та консистенцію, доступне в цілодобовому режимі. Це стерильний продукт, ви можете будь-коли  годувати малюка без кип’ятіння пляшочок і підготовки сумішей.

Природний імунітет. Грудне молоко містить імуноглобуліни і забезпечує всебічну підтримку організму малюка, захищаючи від вірусів та інфекцій. У перші 6 місяців від пологів у молоці матері міститься максимальна кількість антитіл, тому так важливо годувати малюка грудьми в цей період.

Здоров’я мами. Раннє прикладання новонародженого до грудей прискорює процес післяпологового скорочення матки та знижує ризики кровотеч. Годування груддю підтримує гормональну регуляцію та допомагає жінці відновити вагу, знижує рівень стресу, може сприяти зниженню ризику розвитку раку грудей у майбутньому.

ОСНОВНІ ПРАВИЛА УСПІШНОГО ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ

– Прикладання новонародженого до грудей матері протягом першої години життя   (при відсутності протипоказань). Це забезпечує заселення шкіри новонародженого корисною мікрофлорою і сприяє збереженню температури його тіла. Саме в цей час між мамою та дитиною встановлюється зв’язок, і у новонародженого проявляється природний інстинкт пошуку грудей. Раннє прикладання — перший крок до вдалого грудного вигодовування.

Постійне спільне перебування матері з дитиною. Щоб налагодити процес, прикладайте дитину грудей щоразу, коли вона голодна, в тому числі вночі.

Правильне прикладання дитини до грудей матері.

Виключно грудне вигодовування до 6 місяців. Намагайтеся не давати дитині ніяких інших продуктів і рідини  до 6 місяців, за виключенням випадків, зумовлених медичними показаннями.

– Не використовувати соски, пустушки.

Обов’язкове введення адекватного прикорму з 6 місяців. 

У віці 6 місяців грудне молоко залишається основним продуктом  харчування для дитини, але вже виникає необхідність у розширенні раціону дитини та введенні прикорму.

– Тривалість грудного вигодовування до 1 року, а при можливості довше.

У період вигодовування грудьми у матері можливе тимчасове зменшення кількості молока без видимих причин. Це може тривати в середньому 3-4 дні, але лактація знов відновлюється.

ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО НОВОНАРОДЖЕНА ДИТИНА ХОЧЕ ЇСТИ

Годування за вимогою – ідеальний режим харчування дитини з перших днів життя.  Якщо малюк зголоднів, він обов’язково сповістить про це плачем.  Але потрібно навчитися помічати невербальні сигнали, що подає дитина до того, як розпочне плакати тому що складно годувати немовля, яке вже розплакалося.

Перші сигнали, що подає зголодніла дитина до того, як розпочне плакати:

  • малюк починає турбуватися, відкриває ротика, робить характерні смоктальні рухи губами, облизує їх, висовує язик;
  • тягне кулачки до ротика, намагається смоктати пальчики; 
  • якщо мама підходить або торкається дитини, її занепокоєння посилюється, вона починає шукати груди тому що відчуває запах, який у перші місяці життя міцно асоційований із годуванням. 

Спочатку новонароджений може смоктати гірше, не наїдатися і вимагати груди часто.  Це нормально: відпрацювання навички ссання вимагає часу.

ПРАВИЛА ПРАВИЛЬНОГО ПРИКЛАДАННЯ ДИТИНИ ДО ГРУДЕЙ МАТЕРІ

Щоб допомогти дитині швидше навчитися смоктати і вибудувати цей процес з комфортом для себе, скористайтеся порадами як годувати грудьми правильно:

– підносите дитину до грудей, а не навпаки. Рот дитини повинен знаходитися навпроти соска, шия має бути випрямленою, а плечі та стегна – на одній лінії. Мама також може легенько доторкнутися соском до носа і рота малюка, щоб простимулювати його взяти груди;

– голова і тіло дитини знаходяться в одній площині;

– тіло  дитини притиснуто до матері обличчям до грудей, ніс знаходиться напроти соска;

– мати підтримує усе тіло дитини знизу, а не тільки його голову та плечі;

– мати підтримує груди знизу пальцями, при цьому вказівний палець знаходиться знизу, а великий палець — зверху (пальці не повинні бути близько від соска);

– спочатку мати повинна доторкнутись соском до губ дитини і почекати коли дитина широко відкриє рот, а потім швидко наблизити дитину до грудей, направивши її нижню губу нижче соска так, щоб дитина захопила нижню частину ареоли. Слідкуйте за захопленням. При хорошому захопленні малюк правильно висмоктуватиме молоко, а у мами не хворітимуть соски;

– положення матері повинно бути зручно для неї.

При ефективному смоктанні у дитини спостерігається повільне, глибоке смоктання з невеликими перервами.

СКІЛЬКИ ГРУДНОГО МОЛОКА МАЄ ВИПИВАТИ НОВОНАРОДЖЕНИЙ? ЧАСТОТА І ТРИВАЛІСТЬ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ

Отже, скільки ж має з’їдати новонароджена дитина? Чудова особливість кожної дитини – це її унікальність, тому годувати дитину суворо за інструкцією було б неправильно. 

Не панікуйте, якщо наведені нижче рекомендації не відповідають вашому власному графіку годування, проте якщо у вас виникли будь-які питання зверніться до лікаря – педіатра. 

На самому початку організм мами вироблятиме лише невелику кількість густого жовтуватого грудного молока, яке називається молозиво. Це молоко є ідеальним джерелом поживних речовин, яких потребує ваш малюк, крім того, воно має багато імунологічних компонентів.

Зазвичай новонароджені діти їдять від 8 до 12 разів на добу, тобто кожні дві-три години.

Скільки молока випиває немовля? 

У перші дні після народження малюки зазвичай випивають 25-50 мл молока за одне годування, при цьому цей обсяг зростає до 60-80 мл до двох тижнів. 

В перші кілька днів після народження мамі може здаватися, що її  організм виробляє недостатню кількість молока. Але про це не варто турбуватися.

До першого місяця життя дитина з’їдає до 100-110 мл за раз або приблизно 600 мл на день. До двох місяців обсяг одного годування становить 120-150 мл, до трьох – 150-180, з чотирьох — 180-210.

З 5 місяців до року дитина з’їдає 210-240 мл молока за один раз.

Тривалість годування не встановлена правилами – кожна дитина дотримується свого ритму, але, як правило, дитина наїдається за 15-30 хвилин, а потім поступово збільшуватиметься в міру зростання вашої дитини.

Новонароджені їдять довше, ніж діти віком більше одного місяця тому що вони поки недостатньо сильні, щоб швидко наїдатися. Крім того, здатність правильно смоктати та ковтати залежить від стану – слабкі та недоношені дітки можуть перебувати біля грудей більше часу. Також на тривалість процесу впливає лактація: якщо молока приходить мало, дитина їстиме довше.

Частота годувань залежить від того, скільки з’їдає новонароджений і наскільки він ситий. Той, хто їсть довго і мляво, найімовірніше, зголодніє швидше, ніж немовля, який їсть активно і в кожне годування з’їдає рекомендовану норму молока. 

Лікарі дають пораду мамам орієнтуватися на потреби дитини та прикладати малюка до грудей тоді, коли він голодний. Годування на вимогу раз на 1,5-2 години вважається нормою.

ЧИ МОЖНА ГОДУВАТИ ГРУДЬМИ ЯКЩО МАМА ЗАХВОРІЛА

Якщо мова про простудні та сезонні вірусні захворювання, лікарі рекомендують не переривати грудне вигодовування. Грудне молоко буде навіть корисним: антитіла, які виробляє організм матері, допоможуть дитині, адже коли ви зрозумієте, що хворі, малюк теж уже може бути заражений. Тому годувати грудьми – правильніше, ніж робити перерву.

Кишкові інфекції, простий герпес, краснуха, кір, вітрянка теж не є протипоказаннями до годування грудьми. Достатньо дотримуватись правил особистої гігієни.

Протипоказаннями до годування груддю є еклампсія, післяпологові кровотечі, ВІЛ, герпетичні висипання на соску, холера, відкрита форма туберкульозу, загострення хронічних серцевих захворювань, печінки, нирок.

Якщо через хворобу, ви почуваєтеся недостатньо добре, щоб займатися дитиною, ви можете відкласти грудне годування та довірити цей процес комусь із близьких та підготувати заздалегідь порцію молока. 

СКІЛЬКИ ДИТИНА ЇСТЬ ГРУДНОГО МОЛОКА ЯКЩО ГОДУВАТИ ЇЇ З ПЛЯШЕЧКИ?

Кожна дитина індивідуальна і ні з ким не має такого тісного зв’язку, як з вами. Виберіть варіант годування, який найкраще підходить для вас і вашого новонародженого, чи це годування грудьми, годування з пляшечки або їх комбінація.

Якщо ви вирішили годувати дитину грудним молоком із пляшечки,  робіть це у такому ж режимі як при годуванні грудьми.

Зціджування буде чудовим варіантом для годування дитини грудним молоком. Воно дозволить вам відлучитися від малюка при необхідності і при цьому зберегти всю користь грудного вигодовування.

ЧИ ВИСТАЧАЄ ДИТИНІ МОЛОКА?

Навіть якщо немовля проводить біля грудей покладені 30 хвилин кожні 2 години, це не позбавляє маму занепокоєння, чи достатньо він з’їдає.

Перевірити дотримання “нормативів” просто: дитину потрібно зважити до і після годування. Зважування проводиться в тому самому одязі, і навіть якщо дитина в процесі сходила в туалет, міняти пелюшку треба тільки після зважування, інакше результат буде неточним.

Якщо після зважування ви бачите, що дитина не додає у вазі, їй може не вистачати молока. 

Прочитайте статтю про те,  ЯК ЗБІЛЬШИТИ КІЛЬКІСТЬ ГРУДНОГО МОЛОКА   щоб правильно налагодити вигодовування.

ОЗНАКИ, ЩО ВКАЗУЮТЬ НА ТЕ, ЩО ВАША ДИТИНА СИТА

При годуванні грудьми або з пляшечки звертайте увагу на такі ознаки, які можуть вказувати на те, що ваша новонароджена дитина сита:

    – малюк закриває рот;

    – відвертає голову від пляшечки чи грудей;

    – ручки не стиснуті в кулачки та розслаблені;

    – швидко засинає.

Якщо у дитини спостерігаються ознаки ситості, припиніть годувати грудьми або з пляшечки, навіть якщо пляшечка ще не спустошилася.

ОЗНАКИ ТОГО, ЩО ВАМ НЕ ПОТРІБНО ЗБІЛЬШУВАТИ КІЛЬКІСТЬ ГРУДНОГО МОЛОКА

Грудне вигодовування – дорогоцінний період у вашому житті, проте і він може проходити не завжди гладко. Одна з найбільш частих проблем, з якою можуть зіткнутися мами, що годують, — це недостатня кількість грудного молока. 

Організм матері влаштований так, щоб забезпечувати дитину всіма необхідними для неї поживними речовинами, проте іноді матері турбуються з приводу того, що у них виробляється недостатньо молока. Логічно, що мами змушені шукати відповідь на запитання: «Як збільшити кількість грудного молока?».

Існує кілька порад і хитрощів, дотримання яких допоможе збільшити кількість грудного молока, проте спочатку необхідно встановити різницю між реальною нестачею молока та надуманою проблемою.

Якщо ваша дитина добре набирає вагу, вам нема про що турбуватися. 

Також не варто панікувати: якщо у вашої дитини відзначаються наведені нижче ознаки, вона отримує достатньо молока. 

– Ваша дитина виглядає щасливою, задоволеною і ситою після годування, а також самостійно відпускає груди.

– Ваша дитина набирає очікувану вагу, яка становить близько 160–240 грамів на тиждень до досягнення чотиримісячного віку. У перший місяць життя малюки зазвичай набирають не менше 600 грамів на місяць і не менше 180-200 грамів на тиждень.

– Дитина ковтає під час годування без проблем. Якщо ви сумніваєтеся, спостерігайте за ковтанням під час годування. Коли це відбувається, дитина смокче повільніше, і її рот наповнюється великими обсягами молока.

– Дитина активно мочиться. Кількість сечовипускань більше 8 разів на добу, сеча не виглядає концентрованою, немає насиченого запаху.

– Ваша дитина активна, коли не спить, реагує на навколишній світ та його розвиток відповідає віковим нормам.

Якщо у малюка відзначаються ці ознаки, він, швидше за все, отримує достатньо молока. Однак, якщо ви думаєте, що кількість молока у вас недостатня, не панікуйте. 

Існує безліч способів, за допомогою яких його можна збільшити.

ЯК ЗБІЛЬШИТИ КІЛЬКІСТЬ ГРУДНОГО МОЛОКА 

Якщо всі ваші спроби не допомагають, зверніться до свого лікаря – педіатра, щоб вибрати оптимальний спосіб вирішення цієї проблеми.

ЯК ЗБІЛЬШИТИ КІЛЬКІСТЬ ГРУДНОГО МОЛОКА

Отже, скільки потрібно часу, щоб збільшити кількість молока? Кожна жінка унікальна, і це одна із чудових особливостей материнства. Ви можете помітити збільшення кількості молока за кілька днів чи тижнів. Незалежно від того, скільки часу займе цей процес, намагайтеся залишатися спокійним і не засмучуватися. Все це частина вашого навчання правильному грудному вигодовуванню. Як інакше ви дізнаєтеся, що найкраще підходить вам і вашій дитині?

Декілька простих порад:

  1. Регулярно прикладайте малюка до грудей

Важливо, щоб частота годування дитини в перший місяць становила кожні півтори-дві години вдень і три години вночі. Незважаючи на те, що такий графік годування вам може здатися занадто частим, це потрібно, щоб збільшити кількість молока і переконатися, що малюк отримує необхідну кількість поживних речовин, які потрібні йому для зростання та розвитку.

Якщо немовля довго спить, обережно розбудіть його і прикладіть до грудей. 

Чим частіше ви будете годувати грудьми, тим більше буде кількість грудного молока.

  1. Харчуйтеся різноманітно, повноцінно та збалансовано для збільшення кількості та якості грудного молока.

Крім того, що збалансоване та здорове харчування корисне для вашого загального стану здоров’я, воно також відіграє важливу роль у збільшенні кількості грудного молока. Намагайтеся вживати їжу таким чином, щоб її енергетична цінність становила приблизно на 300–500 калорій на день більше, ніж це було до вагітності. Урізноманітнюйте

свій щоденний раціон різними смачними овочами, фруктами та цільно – зерновими продуктами, щоб посилити вироблення молока та зберегти сили. Пийте багато води, щоб уникнути зневоднення, оскільки цей стан може суттєво зменшити кількість грудного молока. Також проконсультуйтеся з лікарем з приводу додаткового застосування вітамінно – мінеральних комплексів або спеціалізованих продуктів для матерів-годувальниць.

  1. Дізнайтеся, як збільшити кількість грудного молока за допомогою зціджування.

Зціджування – відмінний варіант для мам, які не можуть перебувати поряд з дитиною під час годування. Це також чудовий спосіб підтримки та збільшення кількості грудного молока. Щоб простимулювати збільшення вироблення кількості молока можна додати кілька сеансів зціджування між годуваннями, адже це буде сигналом для організму. 

Також пропонуємо вам переглянути лекцію Як збільшити кількість грудного молока? від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) спільно з ГО Молочні ріки України. 

Закінчивши зціджування, дізнайтеся, Як зберігати зціджене молоко? 

Якщо ви  маєте сумніви, що дитина отримує достатню кількості молока, отримайте інформацією на запитання:

Чи вистачає дитині молока?

Ознаки, що вказують на те, що ваша дитина сита

Ознаки того, що вам не потрібно збільшувати кількість грудного молока

Не відкладайте візит до лікаря — педіатра якщо ви не знайшли відповіді на свої запитання!

ЯК НАЛАГОДИТИ ПРОЦЕС ЗЦІДЖУВАННЯ ГРУДНОГО МОЛОКА

Порада для мам, які зціджують молоко вперше

Якщо ви починаєте зціджувати молоко, пам’ятайте, що цей процес може бути не цілком комфортним. Чим краще ви розслабитеся, тим легше це відбудеться.

Іноді це буде складно зробити, наприклад, якщо ви намагаєтеся зцідити молоко протягом завантаженого робочого дня або перебуваючи в незнайомому місці. Тому необхідно добре попрактикуватися вдома і виявити терпіння. Незабаром ви навчитеся зціджувати грудне молоко. 

У статті ЯК ПРАВИЛЬНО ЗБЕРІГАТИ І ПІДІГРІВАТИ ЗЦІДЖЕНЕ ГРУДНЕ МОЛОКО ДЛЯ ГОДУВАННЯ ви ви отримаєте необхідну інформацію з цієї теми. 

Коли потрібно починати зціджувати молоко?

Більшість жінок починають зціджувати молоко через шість місяців, проте бувають обставини, які змушують зайнятися цим раніше.

Деякі матері починають зціджувати молоко після налагодження процесу годування, оскільки бажають, щоб хтось із домочадців допомагав з годуваннями під час їх відсутності або ж із годуваннями після виходу на роботу.

Немає конкретних правил щодо часу початку зціджування, тому ви можете робити так, 

як вам зручно. Якими б не були ваші потреби, ви можете зціджувати молоко, щоб ваш графік менше залежав від годування.

В яких ситуаціях потрібно зціджуватися?

– якщо є надмірна кількість молока до встановлення сталої лактації;

– лактостаз і закупорка протоки молочної залози;

– як допоміжний захід для збільшення лактації при недостатній кількості молока;

– створення банку грудного молока;

– вихід мами на роботу та неможливість регулярного годування дитини грудьми;

– екстрена госпіталізація мами без дитини в перші місяці життя;

– під час завершення грудного вигодовування.

Як зціджувати грудне молоко: загальні питання

У кожної матері є питання на цю тему, проте, як тільки вона починає зціджувати молоко, їй легко вдається пристосуватися до цього процесу.

Як правило, найкращим часом для зціджування є ранок. Під час сну відзначається підвищення рівня гормонів, які відповідають за вироблення молока.

– Як довго я маю зціджувати молоко? 

Якщо ви нікуди не поспішаєте, намагайтеся зціджувати молоко доти, доки не відчуєте, що груди порожні. Через індивідуальні особливості кожної жінки час зціджування відрізнятиметься.

– Як багато молока мені треба зцідити? 

Кількість зцідженого молока при цьому залежатиме від того, коли ви востаннє годували грудьми і як довго ви використовуєте молоковідсмоктувач і звикли до його використання. На кількість молока можуть вплинути навіть ваш внутрішній стан та час доби. 

Якщо у вас є проблеми з лактацією, ознайомтеся з нашими порадами щодо збільшення кількості молока

– Які прилади для цього мені знадобляться?

Зараз існує багато девайсів для зціджування грудного молока – механічні (ручні) молоковідсмоктувачі, а також електричні, навіть є пристрої для зціджування двох грудей одночасно. Це може скоротити процес, що значно полегшить мамі життя.   

Принцип роботи різних молоковідсмоктувачів може трохи відрізнятися, тому перед використанням пристрою ознайомтеся з його інструкцією. Пам’ятайте, що перед тим, як молоко почне виділятися з грудей під час зціджування, може пройти 1–2 хвилини, тому не переживайте, якщо не побачите його відразу.

– Чи поєднувати годування зі зціджуванням? Зачекайте приблизно годину між зціджуванням та наступним годуванням. Так ви будете впевнені, що дитині вистачить молока! Годуйте дитину стільки, скільки потрібно для того, щоб вона наситилася і була задоволеною. 

Як зціджувати грудне молоко: практичні поради

Чи зціджуєте ви молоко вдома (для нічної годівлі) або на роботі, пам’ятаєте про кілька ключових моментів, які вам допоможуть.

  1. Плануйте заздалегідь. Якщо вам доведеться відлучитися від дитини на довгий час, почніть зціджувати молоко за кілька тижнів до цього. Так ви запасете достатню кількість молока.
  2. Будьте напоготові. Можливо, ви знаєте про так званий «рефлекс окситоцину», який стимулює приплив молока через виділення гормону окситоцину. Вироблення гормону можна викликати, навіть просто глянувши на дитину. Тому багато мам вважають ефективним дивитися на фото своєї дитини під час зціджування, перебуваючи далеко від дому. Після закінчення зціджування ви також можете використовувати вкладки для бюстгальтера, які збережуть суху шкіру грудей і захистять ваш одяг від слідів молока.
  3. Розташуйтеся зручніше. Чим комфортніше ви почуватиметеся, тим легше буде зцідити молоко. Знайдіть тихе, відокремлене місце для сидіння з гарною опорою для зручності. Також ви можете зменшити освітлення та включити заспокійливу музику на свій смак. 
  4. Зціджуйте молоко стільки разів, скільки б ви планували погодувати дитину. 

Щоб підтримувати необхідний запас молока, зціджуйте його так часто, скільки разів ви годуєте дитину. Таким чином, якщо зазвичай у малюка відбувається три годування за час вашої відсутності, потрібно зцідити молоко як мінімум три рази.

  1. Правила гігієни.

– Приготувати ємність для збору грудного молока та контейнер для зберігання з кришкою- вимити та простерилізувати.

– Ретельно вимити руки з милом, бажано теплою водою.

– Після зціджування перелити молоко в контейнер або в спеціальні стерильні пакети для зберігання (одноразові).

– Позначати дату зціджування молока на кожній ємності щоб уникнути плутанини при зберіганні.

– Грудне молоко необхідно одразу покласти в холодильник або морозильну камеру.

Про зберігання грудного молока читайте тут 

ЯК ПРАВИЛЬНО ЗБЕРІГАТИ І ПІДІГРІВАТИ ЗЦІДЖЕНЕ ГРУДНЕ МОЛОКО ДЛЯ ГОДУВАННЯ

В період грудного вигодовування бувають ситуації, коли мамі потрібно відлучатися від малюка. Можливість зберігання грудного молока дозволяє вам вийти на роботу або безпечно відлучитися від своєї дитини, знаючи, що вона отримає всі необхідні для неї поживні речовини, які містяться в грудному молоці.

Який спосіб зберігання грудного молока найкращий? 

Про що слід пам’ятати, розігріваючи грудне молоко? 

Правила зберігання зцідженого грудного молока  після зціджуванняГрудне молоко досить добре зберігається в герметичних повітронепроникних стерилізованих контейнерах, а також у замороженому вигляді за підтримки постійної температури.

– Для зберігання краще використовувати скляні банки, спеціальні пакети для материнського молока або пляшечки, що не містять Бісфенол А (ВРА)*. 

*Бісфенол А використовується для виробництва прозорої пластмаси. 

У Європі вважають, що ця речовина може бути небезпечною для здоров’я людини. За деякими даними Бісфенол А  а також може сприяти виникненню проблем з гормонами, обміном речовин, репродуктивною системою та порушити розвиток. 

Якщо ви не завжди маєте можливість стерилізувати контейнери можна придбати стерильні одноразові пакети для зберігання. В них легко і безпечно зберігати грудне молоко в морозильній камері, також вони займають менше місця.

Слід бути обережними з пластиковими пакетами, які легко проколоти.

Під час кожного зціджування бажано використовувати інший контейнер.

– Зберігайте грудне молоко невеликими порціями, щоб запобігти відходам.

Рекомендована порція від 60 до 120 мл. Будь-яке грудне молоко, що залишилося в пляшечці після того, як годування завершено, слід використати протягом 2 годин або, якщо швидко охолодити, можна використати для наступного годування. 

За потреби ви завжди можете розморозити додатковий контейнер.

– Необхідно позначити дату зціджування грудного молока на кожній ємності щоб уникнути плутанини при зберіганні. Найкращий спосіб – маркувати всі контейнери перманентним маркером.

Спочатку треба використати молоко зі старішою датою зціджування.

– Охолодіть молоко одразу після зціджування, поклавши його в холодильник

або морозильну камеру.

– Молоко потрібно зберігати в задній частині холодильника, а не на дверцятах, а також розташовувати його окремо від м’ясних продуктів, яєць або будь-яких сирих продуктів.

Тривалість зберігання молока залежить від того, де його зберігаєте:

ВИД МОЛОКА

МІСЦЕ ЗБЕРІГАННЯ

МАКСИМАЛЬНИЙ ЧАС ЗБЕРІГАННЯ

Свіже грудне молоко, також молозиво 

Нормальна 

кімнатна температура 

+18 – +25оС

До 4 годин

в залежності від температури 

в приміщенні

Холодильник

від +5 до +10оС

3 години

якмога ближче до задньої стінки   холодильника

Холодильник

+4оС або нижче

5 днів

Якщо  температура підніметься вище 4оС через 3 дні, молоко необхідно використати протягом 6 годин або викинути

Заморожене грудне молоко

Морозильна камера

-16 -18оС

До 6 місяців

Морозильна камера

-20°С

До 12 місяців

Розморожування грудного молока

Розморожування в холодильнику

Зазвичай для розморожування потрібно 12 годин. Молоко необхідно використати щойно воно повністю розморозиться.

Розморожування поза холодильником

Молоко  необхідно використати відразу після його повного розморожування.

Іноді вам може знадобитися транспортувати молоко, тому в таких випадках використовуйте термоізоляційну сумку-холодильник.

Чи можна спочатку зберегти грудне молоко за кімнатної температури, а потім заморозити? На жаль ні. 

Основний фактор збереження свіжості молока – це його зберігання за постійної температури. Таким чином, якщо ви плануєте зберігати молоко в холодильній або морозильній камері, помістіть його якнайшвидше. Перед тим, як заморожувати молоко в морозильній камері, охолодіть його в холодильнику.

Правила використання грудного молока: як підігрівати його та як годувати дитину

Підігріти грудне молоко означає нагріти його до температури, середньої між температурою тіла та кімнатною температурою, хоча деякі діти не заперечують проти того, щоб воно було трохи охолодженим.

Найпростіший і найбезпечніший спосіб нагріти молоко незалежно від способу його зберігання – це використовувати підігрівач для пляшечок, який дозволяє рівномірно і легко підігріти молоко, зберігши при цьому його якість.

Заморожене молоко можна розморозити:

    – у підігрівачі для пляшечок з функцією розморожування ( безпечніший спосіб порівняно з розморожуванням у мікрохвильовій печі, яка нерівномірно нагріває молоко);

    – у холодильнику, де воно розморозиться природним чином протягом 12 годин;

    – під струменем теплої проточної води;

    – на водяній бані.

Якщо у вас немає підігрівача для пляшечок, і ви підігріваєте молоко на водяній бані, не забудьте перед годуванням малюка перевірити температуру молока, капнувши його на свою шкіру.

НЕ МОЖНА:

– повторно заморожувати молоко після розморожування;

– підігрівати на киплячій водяній бані; 

– розморожувати або підігрівати у мікрохвильовій печі. 

Пам’ятайте: свіже охолоджене молоко завжди краще замороженого!



ОСНОВИ ПРАВИЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ МАМИ, ЯКА ГОДУЄ ГРУДЬМИ

Грудне вигодовування є запорукою здоров’я дитини на все його життя. Отримання всіх необхідних поживних речовин з молоком мами цілком залежить від якості грудного молока. Харчування мами в цей період відрізняється від харчування звичайних людей, але не є спеціальною дієтою. 

Жінці, що годує, необхідні сили, а малюку – джерела для зростання і розвитку.

Це означає, що потрібно їсти не «за двох», а «для двох», тобто не вдвічі більше, а вдвічі краще. Також в цей період після вагітності та пологів організм жінки вимагає багато корисних елементів для відновлення. 

Головне правило годування малюка до введення прикорму – баланс і різноманітність.

У раціоні повинні бути всі категорії дозволених продуктів, але вводити їх слід поступово, щоб не перевантажувати шлунково-кишковий тракт немовляти. 

Особливо важливими є перші десять днів після народження.

До появи світ дитина не витрачає особливих зусиль для перетравлення їжі, а просто всмоктує через пуповину відфільтровані плацентою компоненти. Організм новонародженого тільки звикає до нового виду харчування, тому мати повинна забезпечити безпечну адаптацію.

По-перше, потрібно виключити продукти та напої, що можуть викликати запори, метеоризм, пронос.

Можна їсти:

– каші – геркулесову, пшеничну, ячну, гречану;

– овочеві супи на курячому бульйоні (з грудки);

– фрукти – банани, печені яблука та груші;

– макарони;

– цільнозернові хлібці без ароматизаторів;

– печиво;

– нежирні натуральні йогурти (без добавок);

– відварена картопля з невеликою кількістю олії або нежирної сметани.

Пити можна компоти, відвари плодів шипшини, чай, але тільки без смакових та ароматичних добавок. Від пакетованих соків краще відмовитись, причому на весь період грудного вигодовування.

З 11-12 дня раціон доповнюють продуктами тваринного походження – це м’ясо ( кролик, курка, індичка), яйця, риба. Незважаючи на те, що в жирній рибі міститься більше поліненасичених кислот, краще віддати перевагу нежирним сортам (мінтаю, тунцю, тріску). Додатково можна приймати Риб’ячий жир та Омега-3 у капсулах.

Фрукти та овочі можна вводити до раціону з другого тижня, але краще поступово, додаючи новий продукт кожні 3-4 дні.

Починайте з зелених яблук, відвареної цвітної капусти, броколі, запечених кабачків.

Так простіше поспостерігати реакцію малюка — стілець і можливі прояви алергії.

З обережністю рекомендується ставитися до червоних та помаранчевих плодів та коренеплодів ( моркви, помідорів, полуниці, персиків, апельсинів, червоних яблук).

З другого тижня додають молочний сир ( творог) — важливий продукт підтримки нормального стану кісток. 

З другого місяця в меню можна  вводити сири – спочатку тверді, потім м’які. Від плавлених сирків краще відмовитись, оскільки користі в них менше, а калорій більше. Крім того, у складі плавлених сирів є різні добавки.

З четвертого місяця, коли малюк вже отримує прикорм, можна запровадити негострі спеції та цибулю, щоб познайомити малюка з новими смаками. Буряк та житній хліб теж вводять на четвертому місяці.

З четвертого до шостого місяця до дієтичних сортів м’яса приєднують нежирну свинину. Її варять чи запікають у фользі.

Смажені страви жінкам, що годують, заборонені.

З шостого місяця меню додають страви з бобових культур, а також морепродукти. Важливо вводити їх обережно, ознайомитися з реакцією немовляти. Якщо переїсти сочевиці чи квасолі, можливе здуття живота, а на морепродукти може виникнути алергія.

Щоб період лактації не став для жінки катуванням у плані харчування, з 3-4 місяців можна вводити улюблені страви, але при цьому уважно спостерігати за реакціями немовляти. Страви не повинні бути відверто шкідливими або надто важкими (суші, фастфуд, торти тощо).

Харчування при грудному вигодовуванні та ризик розвитку алергії

Харчова алергія у немовлят проявляється у формі шкірних висипань.

Найчастіше це відбувається після введення прикорму, точніше — після його неправильного введення.

Наприклад, якщо замість соку зеленого яблука дитині дали сік червоного яблука, надто рано ввели прикорм і т. д. На грудне молоко алергії не буває. Якщо у дитини «зацвіли щічки», а при відміні прикорму висип не проходить, то в мамине молоко проникли речовини, чутливість до яких закладена генетично. Найчастіше це білок коров’ячого молока. У таких випадках матері призначається гіпоалергенна безмолочна дієта.

Жоден педіатр ніколи не рекомендуватиме відмовитися від грудного вигодовування. Навпаки, чим довше годувати дитину грудьми, тим більше шансів сформувати в неї міцний імунітет і захистити від порушень імунологічної реактивності у майбутньому. Діти із схильністю до алергії ще більше потребують тривалого грудного вигодовування.

Однак існують псевдоалергічні реакції ( як у ситуації з прикормом). 

Якщо мама з’їла “щось не те”, немовля зреагує.

До таких продуктів належать:

– риба та морепродукти,ікра;

– цитрусові та екзотичні фрукти (крім бананів);

– горіхи, особливо арахіс;

– полуниця, малина, вишня, черешня;

– курячі яйця;

– мед;

– молочний шоколад.

При появі шкірних висипань у немовляти алергологи радять записувати всі з’їдені продукти, щоб можна було виявити алерген шляхом виключення. Давати немовляті протиалергічні ліки без призначення лікаря не можна. Це може бути небезпечно.

Обмеження в раціоні матері-годувальниці

Тільки здається, що жінці, що годує, потрібні жорсткі обмеження в їжі.

Більшість продуктів не просто дозволені, а потрібні для збалансованого харчування. В мамин «продуктовий кошик» не потрапляє те, що шкідливе для здоров’я:

– фастфуд;

– копченості (м’ясо, сало, риба);

– ароматизовані снеки;

– продукти, що містять багато консервантів;

– консерви;

– страви, виготовлені у фритюрі;

– жирне м’ясо;

– кетчуп, майонез, соуси на основі майонезу;

– газовані та алкогольні напої.

Все це слід виключити до завершення лактації.

Додаткові обмеження поширюються на потенційно алергенні продукти.

Щоб не нашкодити дитячому травленню, деякі продукти можна їсти, але обережно:

– білокачанна капуста,

– бобові культури – викликають підвищену газоутворення;

– курага, чорнослив, буряк — іноді діють не гірше за проносні засоби;

– волоські горіхи, груші, перлова каша, рис можуть спровокувати запор.

До категорії продуктів, що псують смак молока, входять:

– часник, усі сорти цибулі;

– редька, редиска;

– оселедець;

– гострі спеції;

– ароматна зелень (петрушка, кінза, кріп).

Додамо, що мамі, що годує, не слід захоплюватися солодощами і випічкою.

У немовля це може викликати метеоризм, а жінці буде складніше повернутися у форму після завершення лактаційного періоду.

ПИТАННЯ ЩОДО КОЛЬОРУ МОЛОКА

Грудне молоко може виглядати рідким та водянистим, з відтінками блакитного або жовтого кольору. Воно навіть може мати зелений або помаранчевий відтінок, якщо жінка вживає багато зеленої їжі або їжі та напоїв із барвниками. Але такий зовнішній вигляд грудного молока нічого не говорить про його якість. Воно все одно залишається єдиною біологічно нормальною їжею для дитини перших 6 місяців життя.

Колір грудного молока може викликати деякі запитання та непорозуміння, але не варто про це хвилюватися.

Розберемося, якого кольору може бути молоко та що на нього впливає.

Молоко не завжди виглядає однаково, оскільки воно змінює склад протягом дня, і навіть під час годування. Також склад молока змінюється на протязі всього періода лактації щоб задовольнити потреби дитини, що росте, та забезпечити всім необхідним на кожній стадії його розвитку.

Колір грудного молока змінюється поетапно.

У перші два тижні після пологів, з вашим грудним молоком відбуваються стрімкі зміни не тільки за складом та обсягом, але також і в кольорі. 

Нижче наведено зміни кольору грудного молока, залежно від періоду.

ЖОВТЕ ТА ПОМАРАНЧЕВЕ МОЛОКО

Молозиво перша форма молока, яке починає вироблятися в невеликій кількості в перші години після пологів. Воно є густим та концентрованим, найчастіше жовтого або помаранчевого кольору, але може бути прозорим, світлим, рідким. Високий рівень бета-каротину в молозиві надає йому темно-жовтий або помаранчевий колір. 

Перехідне молоко утворюється після перших днів “молозивного” періоду, його  вироблення збільшується. Під час приблизно двотижневого перехідного періоду колір молока принципово змінюється від жовтого до білого, у міру прибуття молока.

Далі вже формується зріле молоко, його зовнішній вигляд змінюється залежно від жирів.

Переднє молоко виділяється з грудей на початку годування або зціджування, воно більш рідке та менш жирне, тому виглядає прозорим або блакитним.

Заднє молоко, яке в процесі годування або зціджування стає більш жирним (вершковим),  має більш насичений білий та жовтий колір. 

Якщо мама вживає моркву, гарбуз, червоний перець тощо це також може призвести до зміни кольору молока.

ЗЕЛЕНЕ ГРУДНЕ МОЛОКО

Цей відтінок молока може бути результатом підвищеного вмісту сироваткового білка. Також якщо ви їсте значну кількість зелених овочів, таких як шпинат або морська капуста, або додаєте трави і вітамінізовані добавки до свого харчування, п’єте забарвлені напої та вітаміни — це все також може впливати на колір молока.

РОЖЕВЕ,  ПОМАРАНЧЕВЕ ТА ЧЕРВОНЕ ГРУДНЕ МОЛОКО>

Ви можете відзначити фарбування грудного молока у ці відтінки, коли з’їли продукти, що мають відповідне забарвлення, або після вживання продуктів та напоїв, що містять червоний, жовтий або помаранчевий барвник. Буряк, апельсинова газировка, червоні чи помаранчеві соки тощо – все це може спричинити появу в молоці рожевого, червоного чи помаранчевого відтінків.

КОРИЧНЕВЕ МОЛОКО, МОЛОКО З ВІДТІНКОМ ІРЖІ АБО КРОВІ

Якщо кров із внутрішніх тканин молочної залози потрапляє в молочні протоки, ваше грудне молоко може виглядати коричневим, темно-оранжевим або мати колір іржі. Коли грудне молоко виглядає як брудна вода зі старих труб, це називається синдром іржавих труб. Якщо у вас пошкоджені соски кров може потрапити в грудне молоко і виглядатиме як рожеві або червоні прожилки.

Не панікуйте. Вам немає необхідності припиняти грудне вигодовування. Незначна кількість крові в молоці не зашкодить вашій дитині. У більшості випадків кровоточивість припиниться сама по собі через кілька днів.

У разі тріщин слід звернути увагу на правильне прикладання та лікування тріщин. Крім того, червоний колір молока може бути спричинений споживанням буряків, червоних або помаранчевих напоїв. Якщо цього не сталося і через тиждень ви продовжуєте помічати кров у молоці, зверніться до лікаря.

ЧОРНЕ ТА СІРЕ МОЛОКО

Утворення чорного грудного молока обумовлено антибіотиком Міноцин (міноциклін). Міноцин також викликає потемніння шкіри. Застосування міноцину не рекомендовано в період грудного вигодовування. Тому дуже важливо повідомити вашого лікаря про те, що ви годуєте грудьми до прийому будь-яких препаратів.

Коли ви зціджуєте та зберігаєте молоко, воно може  змінюватися.

У холодильнику грудне молоко може розшаруватись. Це може бути густий, білий або жовтий шар вершків зверху і рідкий, прозорий або блакитний шар знизу. 

Не хвилюйтеся, це нормально, і розшарування молока не означає, що воно зіпсувалося. Це означає, що коли молоко відстоюється, жирна фракція піднімається нагору. Коли ви готові використовувати це молоко, все, що вам потрібно, – це дбайливо його перемішати шляхом обертання пляшки. Грудне молоко також може змінити колір після морозильної камери, воно може виглядати жовтішим.

Отже, незалежно від кольору молоко матері містить необхідні поживні речовини для здорового зростання та розвитку дитини та кольорові відтінки молока не є ознакою його якості або харчової цінності. 

Коли не можна годувати грудьми: протипоказання

Молоко матері є найбільш корисним продуктом харчування для немовлят, у тому числі передчасно народжених та хворих.

Грудне вигодовування не рекомендується або протипоказане у рідкісних випадках. У кожному конкретному випадку лікар повинен провести відповідне обстеження дитини та матері, щоб визначити, чи матиме грудне вигодовування негативний вплив на стан здоров’я жінки або новонародженої дитини, щоб зрозуміти, чи варто починати, переривати або зупиняти грудне вигодовування у конкретному випадку.

ОСНОВНІ ПРОТИПОКАЗАННЯ:

  • у немовляти класична галактоземія, форма спадкових порушень обміну речовин;
  • мати інфікована Т-лімфотропний вірусом людини I або II типу;
  • мати приймає наркотичні засоби.

ВІЛ-інфіковані матері можуть годувати своїх дітей – за умови, що матері отримують антиретровірусну терапію та дотримуються порад лікаря.

Рекомендовано тимчасово припинити грудне вигодовування, якщо:

  • у матері бруцельоз, який попередньо не лікували;
  • мати приймає певні лікарські засоби, які не рекомендовані при грудному вигодовуванні;
  • мати проходить процедуру цифрової рентгенографії з використанням радіофармацевтичних препаратів;
  • у матері активна форма вірусу простого герпесу (ВПГ) з ураженнями в області грудей (матір може продовжувати грудне вигодовувати, якщо при цьому можливо повністю прикрити уражену частина грудей, щоб попередити передачу вірусу немовляті).

Матері можуть відновити грудне вигодовування після консультації з лікарем, який визначить, коли це знову стане безпечним для немовляти. Цим матерям необхідно забезпечити підтримку лактації, дізнатися, як стимулювати та підтримувати виробництво молока та годувати своїх немовлят пастеризованим донорським грудним молоком або сумішшю під час тимчасового припинення грудного вигодовування.

Рекомендовано тимчасово припинити грудне вигодовування, але дозволено годувати немовля зцідженим молоком матері якщо::

  • у матері активна форма туберкульозу і жінка попередньо не проходила відповідного курсу лікування (Примітка: матір може відновити грудне вигодовування після того, як пройде відповідне лікування і лікар підтвердить, що більше немає ризику передачі ТБ немовляті під час ГВ);
  • протягом від 5 днів до пологів до 2 дні
  • в після пологів, у матері виявлені симптоми вітряної віспи ( вітрянки).

Грудне молоко забезпечує захист від багатьох респіраторних захворювань, у тому числі і від грипу.

Якщо у матері є підозра або підтверджений діагноз на грип, її варто вжити всіх можливих заходів для запобігання передачі вірусу немовляті, однак рекомендовано продовжувати грудне вигодовування.

Паління звичайних або електронних сигарет під час грудного вигодовування варто припинити. Внаслідок паління шкідливі хімічні речовини передаються через грудне молоко від матері до немовляти. Крім цього, можливе і мимовільне вдихання дитиною вторинного диму.

Однак, матерям слід пам’ятати, що грудне вигодовування потрібно продовжувати, незалежно від того, чи вона зможе відмовитися від цієї шкідливої звички, чи ні. Грудне вигодовування забезпечує численні переваги для здоров’я, а грудне молоко матері є найкращим продуктом харчування для немовляти.

Джерело 

МОЗ Укаїни

Грудне вигодовування і перший прикорм: як поєднати?

У дитини до 6 місяців присутній фізіологічний захисний рефлекс, так званий “рефлекс кляпа”, коли вона відштовхує язиком будь-які тверді предмети при попаданні до рота. У віці 6 місяців цей рефлекс згасає і наступає момент, коли можна поступово переводити дитину на самостійне харчування. 

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО САМЕ В ЦЕЙ ПЕРІОД?

– Грудного молока стає недостатньо для забезпечення дитячого організму необхідною кількістю білків, жирів, вуглеводів та мікроелементів;

– після грудного годування дитина залишається голодною;

– малюк стає більш активним та потребує більше калорій;

– травна система стає досить зрілою щоб почати перетравлювати тверду їжу;

– починає формуватися жувальний рефлекс, розвивається смакова сенсорна система, закладається основа харчових звичок і культури поведінки за столом;

– починається підготовка дитини до харчування із загального столу.

Вік 6 місяців – це умовна межа, кожна дитина розвивається в залежності від індивідуальних особливостей.

ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ДИТИНА ГОТОВА ДО ПОЧАТКУ ПРИКОРМУ:

– вона впевнено тримає голову;

– може самостійно сидіти  практично без підтримки;

– проявляє інтерес до їжі дорослих, тягне до неї ручки та намагається ухопити;

– спостерігає із зацікавленістю за тим, як їдять дорослі;

– відкриває рот, коли підносять ложку з їжею і не відштовхує її;

– закриває рот з ложкою в роті, тримає їжу в роті, ковтає, а не випльовує;

     – відвертається від ложки з їжею, коли не голодна.

ЯКІ ОСНОВНІ ВИМОГИ ПРИ ВВЕДЕННІ НОВОЇ ЇЖІ?

– Краще давати новий продукт в першій половині дня ( в цей час  вироблення молока зазвичай на нижчому рівні і дитині може не вистачати грудного молока). Також ви будете мати можливість спостерігати за реакцією організму малюка в денний час;

– один продукт (овоч, одна крупа, кисломолочний продукт);

– спочатку невеличка порція 0,5 чайної ложки на протязі 3-5 днів, потім збільшуйте потроху ( її краще давати до годування грудьми);

– пюреподібна консистенція (можна змішувати з невеликою кількістю грудного молока);

– температура 36-37 градусів;

– не додавати соль та цукор ( краще одразу привчати дитину до натурального смаку продуктів);

– новий продукт вводити після того як дитина звикне до попереднього.

Приблизно до року грудне молоко залишається основною їжею для дитини. Введення прикорму має бути поступовим та без стресу. 

Якщо дитина відмовляється від їжі можливо вона просто погано почувається – болить животик  або ріжуться зубки. Не треба поспішати,  відкладіть до наступного разу.

Може статися, що нове блюдо малюкові не сподобалося, не наполягайте, спробуйте запропонувати інше блюдо, а до цього поверніться через тиждень.

Головне в цьому процесі – поступовість, різноманітність і розширення раціону.

Докладніше про ПРИКОРМ 

Перейти до вмісту