Нагадуємо базові речі про гепатит А
Гепатит А – захворювання брудних рук.
Це вірусне захворювання, яке вражає печінку і може мати як легкий, так і важкий перебіг. Передається через брудні руки, а також вживання забруднених харчів або води.
Симптоми гепатиту А можуть включати жовтяницю, головний біль, слабкість, діарею та нудоту.
Вірусний гепатит А (ВГА) має чіткий цикл розвитку.
Джерелом вірусного гепатиту А є хвора людина в початковому періоді захворювання. Гепатити А та Е – це кишкові інфекції. Віруси передаються через забруднену воду, продукти харчування та брудні руки. На гепатит А частіше хворіють діти 7 – 10 років. Його спалахи відбуваються в основному у школах, інтернатах.
Переджовтяничний період (триває від 1 до 7 днів) нагадує грип чи застуду. У хворого підвищується температура тіла (до 38-39 °С), «дере» у горлі. Згодом погіршується апетит, з’являється нудота, іноді блювання. Однак самою першою ознакою гепатиту є потемніння сечі, яка набуває кольору пива. Випорожнення різко світлішають, стають майже білими. Потім настає жовтяниця.
Гострі прояви ВГА відзначаються лише у 10% інфікованих. У більшості випадків вірусний гепатит А має безжовтяничну форму. Медики вважають, що 85-90% мешканців Східної Європи віком до 40 років вже перехворіли гепатитом А, навіть про це не підозрюючи! Це пояснюється тим, що ВГА – самолімітована інфекція, яка проходить практично безслідно і більше ніколи не виникає, при цьому в людини формується пожиттєвий імунітет.
Як уберегтися від гепатиту А?
У навколишньому середовищі вірус гепатиту досить стійкий, однак він гине при кип’ятінні.
Мийте руки водою з милом щонайменше протягом 20 секунд.
Завжди мийте руки перед приготуванням/споживанням їжі та після вбиральні.
Мийте овочі та фрукти чистою водою перед тим, як їх споживати.
Якщо не впевнені, що вода з-під крана або з криниці безпечна, – використовуйте для пиття, приготування їжі та миття овочів і фруктів лише бутильовану або кип’ячену воду.
Дотримуйтесь рекомендацій з офіційних джерел щодо безпеки води у вашому регіоні.