Skip to main content

ДИТЯЧИЙ ТРАВМАТИЗМ

Виникнення травм у дітей залишається актуальною проблемою сьогодення, не зважаючи на зусилля щодо профілактичних заходів та значних досягнень в його лікуванні.

Це одна з причин, що загрожують здоров’ю та життю дітей.

Дитячий травматизм буває:

– побутовий (травми, що виникають у домашніх умовах);

– шкільний (травми, що виникають під час знаходження дитини в школі частіше всього на перервах, на уроках фізкультури, праці);

– вуличний (травми, що стаються на дворі, на вулиці,  в лісі тощо);

– спортивний (травми, що стаються під час тренування чи спортивних змагань);

– дорожньо-транспортний (об’єднує усі травми, які дитина може отримати від транспортних засобів, незалежно від того, перебуває вона у машині чи ні).

 

Вдома діти зазнають травми приблизно з однаковою регулярністю.

З приходом весняно-літнього періоду відзначається зростання кількості випадків вуличного та спортивного травматизму, коли діти більше рухаються і мають більше вільного часу, який проводять на вулиці, частіш за все без нагляду дорослих.

Найменший рівень травматизму спостерігається серед дітей першого року життя.

Серед дітей дошкільного віку цей рівень не перевищує 5% від загальної кількості травм, оскільки вони майже постійно знаходяться під наглядом батьків чи вихователів дитячих закладів.

А ось діти шкільного віку, отримавши певну свободу та самостійність, травмуються значно частіше.

При цьому хлопчики серед травмованих складають приблизно 65-70%, що пояснюється їх схильністю до активного відпочинку і рухливих ігор.

Заборонити дитині пізнавати світ неможливо.

Справа батьків – підстрахувати її, попередити можливу трагедію, виховуючи у дитини обачливість і обережність. Також в цей період необхідним є організація дозвілля дітей та посилення нагляду та контролю за ними. 

 

ПАДІННЯ – поширена причина забоїв, переломів кісток, серйозних травм голови.

Найчастіше – це падіння з висоти: гаражів, парканів, дерев, у відкриті люки.

Найсумніші випадки – це падіння з вікон. Причому з вікон випадають не тільки малюки, а й старші діти.

ПАДІННЯМ МОЖНА ЗАПОБІГТИ, ЯКЩО:

– не дозволяти дітям лазити в небезпечних місцях;

– встановлювати огорожі на сходинках, вікнах і балконах;

– пояснювати дитині, чому небезпечно грати на будівельних майданчиках, ділянках, де проводять ремонтні роботи, у занедбаних будівлях тощо.

Дуже важливо навчити дитину безпечної поведінки під час їзди на велосипеді. Батькам не варто економити на екіпіровці (шолом, наколінники тощо). Велосипед має бути справним і відповідати віку дитини.  

 

ЯК МАКСИМАЛЬНО УНИКНУТИ ТРАВМ ПРИ ПАДІННІ?

Батькам не слід забороняти дітям гратися в рухливі ігри, обмежувати їх в спілкуванні та дослідженні навколишнього середовища. Тому:
– не залишайте дітей до 3-х років без нагляду дорослих, а також під наглядом старших дітей 6-8 років. Зазвичай старші діти теж бажають грати та відволікаються;
– одягайте дітей так щоб прикрити місця, найбільш схильні до травмування – лікті та коліна, ідеально – шолом на голову під час катання  на велосипеді, самокаті тощо;

– за можливістю організуйте місця для дозвілля ( безпечні дитячі майданчики, облаштовані ігрові зони);

– відпускаючи дитину саму на вулицю, батьки повинні навчити її ПРАВИЛАМ ДОРОЖНЬОГО РУХУ . Дитина зобов’язана знати й дотримуватися цих правил;

– під час подорожі на автомобілі батьки зобов’язані забезпечити безпеку дитини в транспорті. Діти завжди повинні пристібатися ременем безпеки, перебувати на спеціальному сидінні. 

 

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО СТАЛАСЯ ТРАВМА?
Не панікуйте щоб не налякати дитину ще більше. Огляньте дитину: 

– прикладіть до рани шматочок стерильного бинта і злегка натисніть. Якщо  кровотеча зупинилась промийте рану чистою водою, обробіть хлоргексидином водним, перекисом водню або бетадином ( НЕ ВИКОРИСТОВУЙТЕ ЗЕЛЕНКУ!)  Накладіть стерильну пов’язку або бактерицидний лейкопластир;

– якщо кровотеча триває необхідно накласти стерильну пов’язку, забинтувати і викликати швидку допомогу;
– якщо ви виявили в рані сторонні предмети – НЕ МОЖНА ЇХ ДІСТАВАТИ САМОСТІЙНО! Викликайте швидку медичну допомогу.

 

Порушення ПРАВИЛ БЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ НА ВОДІ  під час купання та ниряння часто призводить до отримання різних травм і навіть утоплення.

Батьки повинні навчити дітей цим правилам і не залишати дитину без нагляду поблизу водойом.

 

ОПІКИ також є одною з найпоширеніших дитячих травм. 

З 1,5-2-річного віку малюки стають дуже допитливими. Їх увагу притягує пара з чайника чи каструлі, нагріта електроплитка тощо. 

І тоді починаються проблеми: опіки, тривале лікування, рубці. 

Щоб уникнути опіків у малюків не залишайте посуд з гарячою їжею та напоями на краю поверхонь, необхідно стежити щоб під час прийому їжі діти не перекидали на себе чашки і тарілки, закривайте крани з гарячою водою тощо.

Докладніше про ОПІКИ У ДІТЕЙ: ЗАХИСТ ТА ПЕРША ДОПОМОГА

Діти старшого віку, в основному школярі, отримують опіки від полум’я.

Забави з піротехнічними засобами, розпалюванню вогню за допомогою бензину, солярки майже завжди обертаються великою бідою. 

 

ОТРУЙНІ РЕЧОВИНИ, медикаменти, відбілювачі, кислоти, отрути для щурів і комах, у жодному разі не можна зберігати в пляшках для харчових продуктів – діти можуть помилково випити їх

Такі речовини слід тримати в щільно закритих маркованих контейнерах, у недоступному для дітей місці.  

 

 ШАНОВНІ БАТЬКИ, БЕРЕЖІТЬ СВОЇХ ДІТЕЙ! 

Перейти до вмісту