Skip to main content

Чим небезпечні кліщі, та як не захворіти

В нашій області зареєстровано декілька видів  кліщів, серед яких іксодові кліщі є найбільш небезпечними.

Іксодові кліщі живуть у лісах, чагарниках, на луках. Активізують свою діяльність теплої пори року — з квітня по жовтень. Найбільше їх скупчення спостерігається біля стежок і доріг, де вони і нападають на свою жертву.

Живляться кліщі кровʼю тварин і людей, здебільшого нападаючи на тих, хто працює або відпочиває на природі. Потрапивши на одяг, кліщ відшукує відкриті ділянки шкіри та найчастіше прикріплюється у області шиї, на голові, у паху, на животі. Може триматися на тілі до 10 днів, значно збільшуючись у розмірах. Іноді застарілого кліща можна прийняти за бородавку або пухлину.

Потрапляння кліщів на шкіру людини може відбуватися не тільки в лісі, але і в домашніх умовах. Кліщі заносяться в дім на одязі, з домашніми тваринами, букетом польових квітів тощо.

Укус кліща безболісний, тому що разом із слиною він уводить до рани анестезуючу речовину, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю.

Із слиною кліща до організму людини можуть потрапити різноманітні збудники інфекційних хвороб: кліщового вірусного енцефаліту, марсельської та кримської лихоманки, туляремії, хвороби Лайма та інших.

Кліщовий енцефаліт

Це запалення головного мозку, що як наслідок, може призвести до паралічу та смерті пацієнта. Специфічних ліків проти енцефаліту немає – тільки симптоматичне лікування вдома чи в лікарні в разі важкого перебігу.

Найкращий захист від кліщового енцефаліту – це завчасна вакцинація дітей та дорослих. Потрібно отримати три дози вакцини. Інтервал між першою та другою дозою 1-3 місяці, між другою та третьою – 5-12 місяців. Першу бустерну дозу вводять через 3 роки, наступні – кожні 5 років після останньої бустерної дози. 

Хвороба Лайма (бореліоз)

Первинними симптомами цієї хвороби є гарячка, головний біль, сильна втома та часто – характерна червона пляма в місці укусу (еритема), яка з часом більшає і стає схожою на мішень. Іншими проявами хвороби Лайма можуть бути біль у суглобах, серці (кардит) чи частковий параліч обличчя або шиї. 

Якщо в перші тижні, а краще – дні, не зупинити хворобу Лайма курсом антибіотиків або не завершити її лікування, вона перейде в хронічну форму, яка не піддається ефективній медикаментозній терапії. 

 

Основні профілактичні рекомендації щодо попередження укусів кліщів наступні:

  • Використовувати репеленти — засоби відлякування кліщів.
  • Дотримуватися правил поведінки на небезпечній щодо кліщів території. При відвідуванні лісопаркової зони необхідно носити одяг, що максимально закриває шкірні покриви (сорочки з довгими рукавами і високим коміром, довгі брюки, шапки та рукавички). Не сідати і не лягати на траву; стоянки і ночівлі в лісі влаштовувати на ділянках, позбавлених травʼяної рослинності, або в сухих соснових лісах на піщаних ґрунтах.
  • Кліщі часто прикріплюються до домашніх тварин, тому під час кліщового сезону необхідно їх оглядати після того, як вони повернуться з прогулянки.
  • Кліщ не впивається відразу, від півгодини до декількох годин він сидить на шкірі і вибирає місце для укусу — тому після прогулянки слід проводити само- та взаємоогляди на предмет виявлення кліщів.
  • Людині, яка потерпіла від укусу кліща, необхідно звернутися за медичною допомогою до травмпункту для видалення кліща і доставки його на дослідження. Якщо такої можливості немає, кліща можна видалити самостійно за допомогою пінцета з використанням захисних медичних рукавичок. Захопивши кліща пінцетом у самого місця контакту, необхідно повернути тіло кліща навколо осі і витягти його зі шкіри. Робити це потрібно максимально акуратно, не роздавивши кліща, оскільки при цьому можливе видавлювання його вмісту разом із збудниками в ранку. Тримати пінцет слід строго перпендикулярно поверхні укусу. Якщо тягнути вертикально, існує високий ризик того, що хоботок і голівка залишаться в ранці. При відриві голівки кліща процес інфікування може продовжуватися, так як в слинних залозах і протоках присутня значна концентрація збудника. Місце укусу слід продезінфікувати (70% спирт, 5% йод тощо). Після вилучення кліща необхідно ретельно вимити руки з милом;
  • Після видалення кліща його потрібно віднести в лабораторію, щоб перевірити на бореліоз або енцефаліт. Для цього посадіть кліща в баночку або пляшечку з вологою ваткою.
  • Одразу зв’яжіться із сімейним лікарем: очно чи дистанційно.
  • Отримайте рецепт на антибіотик, потрібний для знищення борелій, які, можливо, вам передалися. 
  • Повністю закінчіть призначений лікарем курс антибіотиків, не перериваючи його.
  • Будьте уважні до симптомів хвороби Лайма після лікування – можливо, буде потрібен другий етап терапії.

 

Дослідження кліща на наявність борелій в м. Харкові проводиться у відділі особливо небезпечних інфекцій ДУ «Харківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоровʼя України», розташованої за адресою: м. Харків, Помірки, 70 (тел. 315-02-27).

ДЕПАРТАМЕНТ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я

ХАРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

К303 «ХАРКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ

ЦЕНТР ЗДОРОВ’Я»

Перейти до вмісту