29 ВЕРЕСНЯ 2024 РОКУ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ СЕРЦЯ
Щорічно Всесвітній день серця відзначається 29 вересня з метою підвищити поінформованість про серцево-судинні захворювання та заходи, які необхідно вжити для профілактики, лікування та контролю захворювань серця у всьому світі.
Темою Всесвітнього дня серця в цьому році обрано: “Здоров’я серцево-судинної системи для кожного”.
Хвороби серця залишаються провідною причиною смертності в усьому світі вже 20 років. Проте, ніколи ця група захворювань не забирала так багато життів, як сьогодні.
Щорічно 17.9 мільйонів людей помирають від серцево-судинних захворювань, включаючи хвороби серця та інсульт.
ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ СЕРЦЕВОЇ ПАТОЛОГІЇ МОЖНА РОЗДІЛИТИ НА:
- БІОЛОГІЧНІ фактори: вік, стать, спадковість (ранній розвиток ССЗ у родичів), генетичні фактори, що сприяють виникненню дисліпідемії, гіпертензії, толерантності до глюкози, цукровий діабет і ожиріння;
- ПОВЕДІНКОВІ фактори: харчові звички, паління, низька рухова активність, вживання алкоголю, стреси.
Наявність навіть одного з факторів ризику збільшує смертність чоловіків у віці 50-69 років в 3,5 рази, а поєднана дія кількох чинників – в 5-7 разів.
НАЙБІЛЬШ ПОШИРЕНІ СИМПТОМИ СЕРЦЕВО-СУДИННИХ ЗАХВОРЮВАНЬ:
– болі або неприємні відчуття в області грудної клітини, за грудиною;
– задишка;
– набряклість нижніх кінцівок;
– підвищення артеріального тиску, запаморочення і/або головні болі;
– серцебиття, перебої в роботі серця;
– підвищена стомлюваність тощо.
Ці симптоми мають різну ступінь важкості та можуть проявлятися ізольовано або в поєднанні між собою.
Сучасні діагностичні методи дозволяють з високим рівнем достовірності визначати стан серцево-судинної системи. Контроль артеріального тиску, визначення показників ліпопротеїдів, холестерину, глюкози, креатиніну, електро- та ехокардіограма, холтерівське моніторування, дуплексне сканування та інші методи лабораторної та інструментальної діагностики допомагають контролювати стан серцевого м’яза, клапанів та судин, а також виявляти зміни у метаболізмі.
Своєчасне звернення до лікаря та прихильність пацієнта до лікування дозволяють поліпшити якість життя та запобігти розвитку важких ускладнень, таких як інфаркт міокарда та інсульт.
За оцінками фахівців, здоров’я на 50% залежить від власного вибору людини – способу життя, на 20% – від стану зовнішнього середовища, на 20% – від соціально-економічних факторів, на 10% – від організації медичної допомоги. Тому найважливішим чинником збереження здоров’я повинна бути первинна профілактика.
ПРОФІЛАКТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ СЕРЦЯ І СУДИН ПОЛЯГАЄ У ДОТРИМАННІ НАСТУПНИХ РЕКОМЕНДАЦІЙ:
ПРАВИЛЬНИЙ РАЦІОН ХАРЧУВАННЯ. За рекомендаціями ВООЗ, збалансований раціон харчування повинен включати не менше 400 г овочів і фруктів на добу; продукти, що містять поліненасичені жирні кислоти – морепродукти, рибу – 2 рази на тиждень; рослинні масла – оливкова, кукурудзяна, соняшникова – близько 2 ст.л./добу; продукти, багаті калієм і магнієм (сухофрукти, горіхи, каші, печена картопля). Слід обмежити вживання легкозасвоюваних вуглеводів, в першу чергу цукру; продуктів, багатих на холестерин (печінка, вершкове масло, сметана, вершки, яйця); алкоголю.
ПРО ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ
ЗМЕНШЕННЯ СПОЖИВАННЯ КУХОННОЇ СОЛІ до 5 г/добу, в т.ч. в продуктах, що містять «приховану» сіль: копчені та варені ковбасні вироби, консервовані продукти, хліб. Дослідження показали, що, якщо обмежити вживання солі, ризик інфаркту міокарда може знизитися на 25%.
РЕГУЛЯРНА ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ І КОНТРОЛЬ МАСИ ТІЛА. Здоровим людям рекомендована будь-яка фізична активність протягом 30-45 хв. 4-5 разів на тиждень. Для пацієнтів з встановленим серцево-судинними захворюваннями рекомендації повинні ґрунтуватися на всебічному клінічному обстеженні, що включає результати проб навантаження.
Надмірна вага підвищує ризик розвитку ішемічної хвороби серця та інших захворювань, пов’язаних з атеросклерозом. Для оцінки своєї ваги використовуйте просту формулу визначення індексу маси тіла (ІМТ) = вага (кг)/ріст (м²). ІМТ до 24,9 – це нормальна маса тіла; 25-29,9 – надлишкова маса тіла; 30-34,9 – ожиріння I ступеня; 35-39,9 – ожиріння II ступеня; 40 і більше – ожиріння III ступеня.
ВІДМОВА ВІД ПАЛІННЯ. Люди, що палять в 5 разів більше схильні до ризику розвитку серцево-судинних захворювань, у порівнянні з однолітками, що не палять. Ризик розвитку інфаркту або інсульту починає знижуватися відразу ж після припинення вживання тютюну, а через рік може знизитися на 50%.
КОНТРОЛЬ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ. Підвищення артеріального тиску набагато прискорює розвиток атеросклерозу та ішемічної хвороби серця. Виходячи з цього, найважливішим завданням є постійний контроль артеріального тиску і підтримка його не вище 140/90 мм рт.ст.
КОНТРОЛЬ РІВНЯ ГЛЮКОЗИ В КРОВІ, який не повинен перевищувати показники 3,3 – 5,5 ммоль/л, а глікований гемоглобін не повинен перевищувати < 6,5%.
ЗНИЖЕННЯ КІЛЬКІСТЬ СТРЕСІВ. Постійні психологічні перевантаження призводять до викиду гормонів стресу (катехоламінів і кортикостероїдів), які викликають спазм судин, прискорене серцебиття. Підвищення психологічної стресостійкості займає важливе місце в профілактиці серцево-судинних захворювань.
Навіть невеликі зміни, внесені в спосіб життя, можуть уповільнити передчасне старіння серця і судин. Ніколи не пізно почати вести здоровий спосіб життя. Після появи ознак ішемічної хвороби серця, якщо фактори ризику продовжують діяти, це сприяє прогресуванню захворювання і погіршує прогноз, тому корекція факторів повинна бути складовою частиною тактики лікування.
ПРИКЛАД ЗДОРОВОГО ЖИТТЯ ДЛЯ ВАШИХ ДІТЕЙ БУДЕ НАЙБІЛЬШ ЕФЕКТИВНИМ СПОСОБОМ ДОНЕСТИ ДИТИНІ НЕОБХІДНІСТЬ ВЕСТИ ЗДОРОВИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ.
Амбулаторне спостереження пацієнтів із захворюваннями серцево-судинної системи здійснюється у всіх міських поліклініках міста як сімейними лікарями, так й лікарями-кардіологами. Стаціонарна спеціалізована медична допомога таким хворим надається в:
– КНП «Міська клінічна лікарня швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І.Мещанінова» Харківської міської ради,
– КНП «Міська клінічна лікарня №8» Харківської міської ради,
– КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №17» Харківської міської ради,
– КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №25» Харківської міської ради,
– КНП «Міська клінічна лікарня №27» Харківської міської ради,
– КНП «Міська лікарня №28» Харківської міської ради.
Джерело: КЗОЗ «Харківський міський
інформаційно-аналітичний центр
медичної статистики»
.