28 ВЕРЕСНЯ 2024 РОКУ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СКАЗОМ
Щорічно за ініціативи Всесвітнього альянсу по боротьбі зі сказом відзначається Всесвітній день боротьби зі сказом, який в 2024 році проходитиме під гаслом «Порушуючи межі сказу».
Метою заходу є інформування людей про те, як можна викоренити сказ у людей й домашніх тварин, зробивши відповідну вакцину.
СКАЗ – особливо небезпечне інфекційне захворювання, що визване вирусом сказу (Rabies virus), характеризується розвитком важкого прогресуючого ураження головного і спинного мозку, яке призводить до смерті хворого.
Собаки є найбільш поширеною твариною, яка може заражати сказом людей, на їхню частку припадає понад 99 % випадків зараження.
За даними ВООЗ сказ реєструється більш ніж в 150 країнах світу.
Щорічно це захворювання забирає життя 59000 осіб, в основному з країн Азії та Африки, а 40% випадків припадає на дітей у віці до 15 років.
За 8 місяців 2024 року в м. Харкові зареєстровано 767 випадків тваринами, які мають господарів та 207 випадків укусів безпритульними тваринами.
ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ЗАРАЖЕННЯ ЛЮДИНИ?
Це відбувається через укуси тварини, а також при контакті пошкодженої шкіри (рани, садна) та слизових оболонок з інфікованою слиною. Важливо враховувати, що зараження сказом може статися від зовні здорової тварини, так як вірус з’являється в слині за 3-10 днів до прояву клінічних ознак захворювання.
Джерелом зараження людей найчастіше стають кішки та собаки, а із диких тварин – лисиці, вовки, кажани, єнотовидні собаки та різні гризуни.
Інкубаційний період сказу у людини триває від 12 до 100 днів, вкрай рідко до 1 року. Тривалість інкубаційного періоду залежить від віку людини, реактивності організму, від стану нервової системи (перевтома, знижене харчування), від локалізації укусу, кількості вірусу, що потрапило в організм.
ОСТАННІМ ЧАСОМ КРИТИЧНО ЗМЕНШУЮТЬСЯ ПРИРОДНІ ОСЕРЕДКИ ЖИТТЯ ДИКИХ ТВАРИН, В ТОМУ ЧИСЛІ Й ХИЖАКІВ, ЯКІ ВИМУШЕНІ ПІДХОДИТИ БЛИЖЧЕ ДО ЖИТЛА ЛЮДЕЙ, У ЗВ’ЯЗКУ З ЧИМ ВИНИКАЄ ЗАГРОЗА ЗАРАЖЕННЯ ДОМАШНІХ ТВАРИН, ХУДОБИ ТА ЛЮДИНИ НА СКАЗ.
НА ЗАХВОРЮВАННЯ СКАЗОМ ВКАЗУЮТЬ ТАКІ СИМПТОМИ:
– в початковій стадії хвороби тварина стає млявою, апатичною, ховається від людей або навпаки стає дуже доброзичливою, спостерігається відсутність почуття обережності, хвора дика тварина може безстрашно «розгулювати» в населеному пункті;
– в наступні 2-3 дні тварина стає збудженою, агресивною, кидається на людей, з пащі витікає густа та піниста слина, тварина не може ковтати воду;
– в останній стадії тварина майже постійно лежить, у неї виникають судоми, прогресує параліч, і в результаті вона гине.
ЗАХОДИ ПРОФІЛАКТИКИ ТА ЗАХИСТУ ВІД СКАЗУ:
- Суворо дотримуйтеся правил утримання домашніх тварин.
- Щорічно прищеплюйте тварин проти сказу!
- Вигулюйте собак в спеціально відведених місцях, не пускайте їх гуляти без нагляду.
- Уникайте контактів з дикими та безпритульними тваринами. Не варто провокувати тварин на укуси: не намагайтеся їх годувати, надавати допомогу невідомим, бездомним тваринам, не потрібно їх дражнити.
- У разі зміни поведінки домашньої тварини необхідно терміново звернутися до ветеринарного лікаря.
- При виявлені трупів тварин повідомляйте про це у ветеринарну службу.
- За тваринами, які покусали людей або інших тварин, за можливості встановлюється ветеринарний нагляд протягом 10 днів. Якщо за цей період тварина не виявила ознак сказу та не померла, вона вважається здоровою.
- У разі укусу твариною потрібно відразу ж ретельно промити рану водою з милом, обробити краї рани йодною настойкою, накласти стерильну пов’язку, а потім невідкладно звернутися за допомогою до медичного закладу для вирішення питання про доцільність призначення курсу щеплень проти сказу. Чим швидше постраждалий звернеться за допомогою до лікаря – тим більше шансів на успішну імунопрофілактику.
ЩОБ ЗАПОБІГТИ ЗАХВОРЮВАННЮ НА СКАЗ, ДОТРИМУЙТЕСЬ НАСТУПНИХ ПРАВИЛ:
- не контактуйте з бездомними і дикими тваринами, розповідайте дітям про небезпеку таких контактів;
- не провокуйте тварин на укуси: не намагайтеся годувати, надавати допомогу невідомим, безпритульним тваринам, дражнити їх;
- уникайте скупчень безпритульних собак;
- своєчасно робіть своїм домашнім тваринам щеплення проти сказу.
Слід пам’ятати, що всі заходи з профілактики сказу будуть марні, якщо кожен власник тварин не буде розуміти, що він несе відповідальність не тільки за своє здоров’я чи свого улюбленця, але і за здоров’я оточуючих.
НАГОЛОШУЄМО НА ТОМУ, ЩО ДЛЯ НЕДОПУЩЕННЯ СКАЗУ ТВАРИН НЕОБХІДНО ЩОРІЧНО РОБИТИ ЩЕПЛЕННЯ ВСІМ ДОМАШНІМ УЛЮБЛЕНЦЯМ, ПОЧИНАЮЧИ З 3-МІСЯЧНОГО ВІКУ.
Вакцина проти сказу є безкоштовною, для здійснення щеплення необхідно лише звернутися до установ ветеринарної медицини Держпродспоживслужби вашого регіону.
ПЕРЕЛІК СПЕЦІАЛІЗОВАНИХ ТРАВМАТОЛОГІЧНИХ ПУНКТІВ В М. ХАРКОВІ, ДЕ НАДАЄТЬСЯ МЕДИЧНА ДОПОМОГА ПРИ УКУСАХ ТВАРИН:
- КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня №17» ХМР,
пр. Героїв Харкова, 195 ;
- КНП «Міська багатопрофільна лікарня № 18» ХМР, вул. Єдності, 104 ;
- КНП «Міська поліклініка № 26» ХМР, вул. 23 Серпня, 23-а ;
- КНП «Міська лікарня № 3» ХМР, пр. Новобаварський, 90 ;
- КНП «Міська клінічна багатопрофільна лікарня № 25» ХМР,
пр. Олександрівський, 22 .
СКАЗ, У РАЗІ ВІДСУТНОСТІ СВОЄЧАСНОГО ЛІКУВАННЯ, Є АБСОЛЮТНО СМЕРТЕЛЬНИМ ЗАХВОРЮВАННЯМ!
ТОМУ НЕ ВІДМОВЛЯЙТЕСЯ ВІД ПРИЗНАЧЕНОГО ЛІКУВАННЯ І САМОВІЛЬНО НЕ ПЕРЕРИВАЙТЕ ЙОГО,
ЦЕ ПРИЗВОДИТЬ ДО ТРАГІЧНИХ НАСЛІДКІВ.
НУЛЬ ДО 2030 РОКУ – ГЛОБАЛЬНИЙ СТРАТЕГІЧНИЙ ПЛАН ІЗ ЛІКВІДАЦІЇ СКАЗУ ЛЮДИНИ, ЩО ПЕРЕДАЄТЬСЯ СОБАКАМИ
Джерело: КЗОЗ «Харківський міський інформаційно-аналітичний
центр медичної статистики»