Skip to main content

28 липня 2023 року – Всесвітній день боротьби з гепатитами

 28 липня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з гепатитами. Відповідне рішення було ухвалене Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) у зв’язку з поширеністю та зростанням захворюваності і тяжких наслідків гепатиту.

Дата 28 липня була обрана тому, що цього дня народився вчений, лауреат Нобелівської премії доктор Барух Бламберг, який відкрив вірус гепатиту B і розробив діагностичний тест на вірус та вакцину проти нього.

Метою Всесвітнього дня боротьби з гепатитами є підвищення обізнаності населення щодо гепатиту, а також захворювань, до яких він призводить, а також 

ВООЗ звертається до всіх країн із закликом об’єднати зусилля та зупинити поширення вірусного гепатиту до 2030 року.

Майбутнє без гепатиту — це цілком досяжна мета, яка потребує активних спільних дій. 

За даними ВООЗ, понад 2 млрд осіб у світі інфіковані або перехворіли вірусними гепатитами різної етіології. Експерти ВООЗ стверджують, що проблема вірусних гепатитів протягом багатьох років все ще буде залишатися в усьому світі.           

За оцінками українських епідеміологів рівень захворюваності на вірусні гепатити в Україні щорічно стабільно становить 7-9% від кількості загального населення країни. В цілому ж, зважаючи на специфіку захворювання, справжня кількість хворих на вірусні гепатити в Україні може бути набагато більша. Війна принесла багато горя і біди в наше життя. Серед усіх проблем, які виникли внаслідок повномасштабної російської агресії, додалося багато проблем щодо збереження здоров’я українців. Питання доступу до тестування, лікування та профілактики вірусних гепатитів постало особливо гостро.

Вірусні гепатити – найбільш поширені інфекційні захворювання печінки.

Нині у світі відбувається новий спалах гострого гепатиту неясної етіології, яким заражаються діти. ВООЗ спільно з вченими та органами влади у порушених спалахом країнах вживає заходів для встановлення збудника інфекції, який не може бути віднесений до жодного з відомих типів вірусу гепатиту – A, B, C, D або E. Новий спалах – привід звернути увагу на випадки гострого вірусного гепатиту. 

Вірусний гепатит А (ВГА) має чіткий цикл розвитку. 

Джерелом вірусного гепатиту А є хвора людина в початковому періоді захворювання. Гепатити А та Е – це кишкові інфекції. Віруси передаються через забруднену воду, продукти харчування та брудні руки. На гепатит А частіше хворіють діти 7 – 10 років. Його спалахи відбуваються в основному у школах, інтернатах.

Переджовтяничний період (триває від 1 до 7 днів) нагадує грип чи застуду. У хворого підвищується температура тіла (до 38-39 °С), «дере» у горлі. Згодом погіршується апетит, з’являється нудота, іноді блювання. Однак самою першою ознакою гепатиту є потемніння сечі, яка набуває кольору пива. Випорожнення різко світлішають, стають майже білими. Потім настає жовтяниця.

Гострі прояви ВГА відзначаються лише у 10% інфікованих. У більшості випадків вірусний гепатит А має безжовтяничну форму. Медики вважають, що 85-90% мешканців Східної Європи віком до 40 років вже перехворіли гепатитом А, навіть про це не підозрюючи! Це пояснюється тим, що ВГА – самолімітована інфекція, яка проходить практично безслідно і більше ніколи не виникає, при цьому в людини формується пожиттєвий імунітет.

Профілактика ВГА подібна до профілактики кишкових інфекцій. 

У навколишньому середовищі вірус гепатиту досить стійкий, однак він гине при кип’ятінні.

Особливо небезпечними через масштаби свого поширення та наслідки, до яких вони призводять, є вірусний гепатит В (ВГВ) і вірусний гепатит С (ВГС), що передаються парентеральним шляхом – через кров та інші біологічні рідини організму інфікованої людини.

Фахівці стверджують: загальна кількість інфікованих ВГВ і ВГС у світі в 10-15 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих, оскільки заразитися вірусом ВГС у 10 разів, а вірусом ВГ Ву 100 разів легше, ніж вірусом імунодефіциту. Так само передається і вірусний гепатит D, проте ним неможливо заразитися, якщо відсутній гепатит В. Тож, основним методом профілактики інфікування вірусним гепатитом D є вакцинація проти вірусного гепатиту В.

Інкубаційний період при цих захворюваннях досить тривалий, він становить від одного до кількох місяців.

Джерелом інфекції парентеральних гепатитів є хворі на гострі та хронічні форми хвороби. Значне поширення захворювання пов’язане з великою кількістю вірусоносіїв. Збудники цих гепатитів передаються через кров, слину, сперму і навіть через піт та сльози людини. Заразитися можна при статевому акті, використанні нестерильних медичних інструментів, переливанні крові, гемодіалізі, при тісному контакті з хворим або носієм вірусу. Інфекцію можна занести під час проведення манікюру, татуювання або пірсингу.

Зараження може відбутися перинатальним шляхомвід матері до дитини – під час вагітності або пологів.

Вірусний гепатит В має тяжкий перебіг і може призвести до серйозних ускладнень і навіть смерті. Гепатит В може мати як гострий, так і хронічний перебіг. Існує такий критерій: якщо захворювання триває до 3 місяців, це гостра форма; від 3 до 6 місяців – затяжна; понад 6 місяців – хронічна. В 1% випадків хвороба може мати дуже тяжкий гострий перебіг (печінкова кома), який закінчується летально. На щастя, сьогодні гепатит В є керованою інфекцією, якій можна запобігти за допомогою трикратної вакцинації. Усі немовлята мають отримувати профілактичні щеплення проти гепатиту В. Вакцинація дає майже 95% гарантії профілактики цього захворювання. Імунітет буде захищати людину принаймні 20 років.

Вірусний гепатит С часто не має помітних симптомів. За це лікарі називають його «лагідним» або «мовчазним убивцею». Як правило, ця інфекція виявляється випадково, при обстеженні у вагітних жінок, перед операцією, направленням на лікування до стаціонару тощо. Це пояснюється тим, що гепатит С має гострий перебіг лише у 15% хворих, при цьому рідко бувають жовтяниця, нудота, блювання. У 60-75% пацієнтів захворювання переходить у хронічну форму, і через 15-20 років призводить до цирозу, а іноді й раку печінки. Вірусний гепатит С може супроводжуватися ураженням нирок, легенів, суглобів, системи крові тощо.

Від гепатиту С (на відміну від гепатитів А і В) вакцину ще не створено. Зробити це дуже складно, оскільки збудник інфекції має високу мінливість. Для лікування цього захворювання застосовується досить ефективна терапія, але вона дорого коштує. Завдяки державній програмі лікування гепатиту С, Україна через міжнародні організації закуповує інноваційний курс препаратів. Ліки рекомендовані Всесвітньою організацією охорони здоров‘я. Ефективність курсу лікування доведена та сягає понад 95%. Лікування існує, це не вирок. Завдяки профілактиці вірусних гепатитів ви можете захистити інших від інфікування, а ефективне лікування допоможе одужати або значно стримати розвиток захворювання. 

   

Як дізнатися про наявність захворювання? 

Щоб вчасно виявити хворобу, потрібно тестуватись:

  • безкоштовно у свого лікаря — педіатра або сімейного лікаря;
  • в пунктах тестувань на гепатити;
  • тривалість виконання тесту – 10 хвилин;
  • при позитивному результаті тесту слід звернутися до лікаря-інфекціоніста або гастроентеролога.

 

ЩОБ НЕ ЗАРАЗИТИСЯ ВІРУСОМ ГЕПАТИТУ:

  • Не користуйтеся чужими предметами особистої гігієни – зубними щітками, бритвами, пилочками для нігтів тощо.
  • Необхідно вимагати максимально можливого використання одноразового інструменту під час обстеження чи лікування у медичному закладі,

при проведені лікувально-діагностичних маніпуляцій. 

Охопити тестуванням якомога більшу кількість людей та забезпечити лікуванням всіх хто потребує – ось основні завдання, які необхідно вирішити, щоб виконати глобальні цілі щодо усунення гепатиту, вважають експерти ВООЗ.

Сьогодні є можливість надійно захистити себе від інфікування вірусними гепатитами А і В, отримавши курс профілактичних щеплень. Для цього використовуються безпечні і ефективні вакцини.

Дітей вакцинують проти вірусного гепатиту В в першу добу життя відповідно до календаря профілактичних щеплень.

 

Дізнатися про можливості для лікування вірусного гепатиту та про наявність препаратів у вашому регіоні можна за телефоном «гарячої лінії»: 0 800 50-33-10. 

 

Джерело інформації – відділ промоції здорового способу життя КНП ХОР «ОЦМСЗСЖІАД»

Перейти до вмісту