26 червня 2023 року – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом
Щорічно, 26 червня, починаючи з 1987 р., за рішенням Генеральної Асамблеї ООН у всьому світі відзначається Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом з метою створення міжнародного суспільства, вільного від зловживання наркотиками. В 2023 році цей День проходитиме під гаслом:
«Люди передусім: покласти край стигмі та дискримінації, посилити профілактику».
Наркоманія – стан, що характеризується патологічним потягом до різних психоактивних речовин, зміною толерантності (збільшення дози споживання), розвитком психічної та фізичної залежності, а також вираженими медико-соціальними наслідками.
В теперішній час, широке поширення в світі отримали синтетичні наркотичні речовини, які виробляються і потрапляють в тіньовий обіг в обхід чинного законодавства. Висока популярність цих речовин серед молоді обумовлена доступністю придбання їх через мережу інтернет та низькою вартістю в порівнянні з «класичними» наркотиками. Серед синтетичних наркотичних речовин найбільш популярні так звані суміші для паління («спайси») і «солі».
Спайсом називають особливі суміші для паління, до складу яких входять трави (як правило, ромашка аптечна), які оброблені синтетичними аналогами канабіноїдів. У зв’язку з тим, що дозу психоактивної речовини в спайсі прорахувати неможливо, часто у споживачів відмічаються передозування, яке в деяких випадках закінчується смертю.
Люди, що вживають ці суміші, піддають ризику не тільки себе і своє здоров/я, але й безпеку осіб, які перебувають поруч у момент вживання суміші для паління через непередбачуваність змін психіки. При спайсопалінні людина втрачає контроль не тільки над своєю поведінкою, вона втрачає зв’язок з реальним світом, не розуміє, де вона знаходиться, хто перед нею, тощо. Даний стан розвивається гостро і супроводжується підвищеною, безцільної руховою активністю, агресивною та аутоагресивною поведінкою.
При систематичному вживанні спайсів знижується психічна активність в цілому, погіршується пам’ять, слабшає увага, людина насилу справляється з діяльністю, що вимагає розумового навантаження і зосередження. Їй стає все байдуже, не цікаво, вона втрачає колишні соціальні зв’язки.
Іншим поширеним наркотиком серед молоді є «солі», до складу яких входять синтетичні психостимулятори (наприклад, мефедрон, α-PVP, метилон).
Якщо вживання спайсів якийсь час може бути непомітним для оточуючих, то вживання «солей» стає явним відразу за такими ознаками: дикий погляд; спрага; тривожний стан; мова за типом «затягнутої магнітної плівки»; судорожні рухи нижньою щелепою, гримаси; слухові галюцинації; жестикуляція (мимовільні рухи руками, ногами, головою); безсоння; неймовірний приплив енергії (бажання рухатися, щось робити, але дії зазвичай непродуктивні).
При отруєнні синтетичними психостимуляторами спостерігається розвиток гострого психозу, порушення функцій життєво важливих органів, некерована гіпертермія (підвищення температури тіла), набряк мозку, що може привести до смерті.
Які ознаки можуть вказувати на вживання наркотичних речовин? Увагу привертають несподівані зміни в поведінці людини:
• різке зниження або підвищення активності;
• втрата інтересу до навчання, роботи, захоплень;
• незрозуміла дратівливість, брехливість, неуважність;
• поява підозрілих приятелів, різка зміна кола друзів;
•прихованості в поведінці, відмова повідомляти про своє місцезнаходження;
• пізнє повернення додому в незвичайному стані, невиразна мова;
• важке пробудження вранці, сонливість;
• втрата апетиту, зниження ваги.
Батьків має насторожити:
• зникнення грошей або цінностей з дому;
• збільшення необхідної суми грошей на кишенькові витрати;
• наявність у підлітка медикаментів, шприців, ампул, тюбиків з-під клею тощо;
• незвичні запахи, плями на одязі, сліди на тілі підлітка.
Профілактика наркоманії на особистісному рівні включає в себе роз’яснювальну роботу з дітьми, бажано до 10 років. У такому віці у дитини формується чітке уявлення про погане і хороше, і наркотики повинні чітко асоціюватися з негативним образом наркомана, як асоціального елемента, що вбиває себе.
Крім того, велике значення має створення умов, що забезпечують корисне проведення вільного часу.
В умовах воєнного часу, коли багато установ культури, спортивних секцій не працюють, організація дозвілля лежить на батьках чи родичах дитини.
Не залишайте дитину на самоті зі своїми переживаннями, частіше розмовляйте з нею, знайомтесь з колом спілкування та інтересів.
Формуйте та зміцнюйте в дитині адекватну самооцінку, позитивні життєві цілі, установки і навички, в цьому випадку вона зможе самостійно вирішити ніколи не торкатися до наркотиків.
Кваліфікована медична допомога наркозалежним в м. Харкові надається в КНП ХОР «Обласна клінічна наркологічна лікарня», розташованому за адресою: м. Харків, вул. Академіка Павлова, 46.
Джерело – КЗОЗ «Харківський міський інформаційно – аналітичний
центр медичної статистики»