Skip to main content

24 ЖОВТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ПОЛІОМІЄЛІТОМ

Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом (WORLD POLIO DAY), заснований за ініціативою міжнародної неурядової організації Rotary International.

Мета цього заходу – привернути увагу світової спільноти до проблеми захворювання на поліомієліт та завершення більш як 30-річної боротьби за викорінення цього небезпечного захворювання на всій планеті.

Дата цього міжнародного дня була обрана не випадково – 24 жовтня 1914 року народився Джонас Солк, американський епідеміолог і вірусолог, який розробив першу вакцину проти поліомієліту. 

 

У 1988 році захворюваність на поліомієліт у світі сягала 350000 випадків.

За 30 років завдяки колективній імунізації по всьому світу захворюваність скоротилась на 99 %. На сьогодні країнами, ендемічними щодо поліомієліту залишаються Нігерія, Афганістан та Пакистан. За даними ВООЗ Україна входить в число 17 країн світу, в яких зберігається ризик повернення поліомієліту.

Причиною такого стану є не лише відкритість кордонів, а й низький рівень вакцинації.

 

ПОЛІОМІЄЛІТ – ЦЕ ВИСОКО ЗАРАЗНЕ І ЧАСОМ СМЕРТЕЛЬНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ, СПРИЧИНЕНЕ ВІРУСОМ, ЩО ВРАЖАЄ НЕРВОВУ СИСТЕМУ.

 

ДЖЕРЕЛОМ ІНФЕКЦІЇ при поліомієліті може виступати як хвора людина, так і безсимптомний вірусоносій, що виділяє вірус з носоглотковим слизом і випорожненями.

ПЕРЕДАЧА ЗАХВОРЮВАННЯ може здійснюватися контактним, повітряно-краплинним та фекально-оральним шляхами. Виділення вірусу відбувається через слиз носоглотки або з кишківника з фекаліями і розпочинається вже в інкубаційний період, який триває, в середньому, 5-12 днів.

ПЕРШІ СИМПТОМИ ЗАХВОРЮВАННЯ проявляються підвищеною температурою, втомою, головним болем, нудотою, ригідністю м’язів шиї та болем у кінцівках.

 

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ І ЗРОБИТИ, ЩОБ ПОДОЛАТИ ПОЛІОМІЄЛІТ.

У 70% випадків поліомієліт протікає безсимптомно, що робить хворобу особливо небезпечною для оточуючих.

Наслідки поліомієліту можуть бути вкрай серйозними: при одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється, а ураження дихальних м’язів часто призводить до смерті. Вірус поліомієліту може паралізувати чи вбити дітей протягом всього лише кількох годин.

 

ПОЛІОМІЄЛІТ НЕМОЖЛИВО ВИЛІКУВАТИ, АЛЕ ЙОМУ МОЖНА ЗАПОБІГТИ.

ЄДИНИЙ НАДІЙНИЙ СПОСІБ ЗАПОБІГТИ ПОЛІОМІЄЛІТУ – ВАКЦИНАЦІЯ.

Найбільш вразливими до поліомієліту є діти до п’яти років, саме тому перше щеплення діти отримують у перші місяці життя.

 

Шістьох доз вакцини достатньо, щоби сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя.

Згідно з Календарем профілактичних щеплень, оптимальний час для введення вакцин:

1 щеплення – 2-й місяць життя дитини (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));

2 щеплення – 4-й місяць (інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ));

3 щеплення – 6-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));

4 щеплення – 18-й місяць (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));

5 щеплення – 6 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ));

6 щеплення – 14 років (оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ)).

 

Оральна поліовакцина (ОПВ) є єдиною ефективною зброєю проти поліомієліту під час спалаху цієї хвороби. Вона захистить дитину на все життя, якщо її буде застосовано кілька разів. Будь-яка дитина, яка пропустила вакцинацію, перебуває в групі ризику і може стати жертвою вірусу, а також становить небезпеку для інших дітей.

 

Ліквідація поліомієліту це наше спільне майбутнє.

Увесь світ працює над тим, щоб викорінити цю хворобу.

Безпека наших дітей – наша відповідальність.