Skip to main content

14 міфів про грудне вигодовування

Міф 1. Годувати грудьми легко.

Немовлята народжуються з рефлексом пошуку материнських грудей.

Тим не менш, багатьом матерям необхідна практична допомога в розміщенні дитини для грудного вигодовування та забезпеченні його правильного прикладання до грудей. Грудне вигодовування вимагає часу та навички як у мам, так і у немовлят. Крім того, воно є тривалим процесом, тому матерям необхідні місце для його здійснення та підтримка як удома, так і на роботі.

Міф 2. Зазвичай грудне вигодовування завдає біль – роздратування сосків уникнути неможливо.

Багато жінок відчувають дискомфорт у перші кілька днів після пологів, коли навчаються годувати дитину грудьми. Однак за наявності належної підтримки у розміщенні дитини для грудного вигодовування та забезпеченні її правильного прикладання до грудей подразнення сосків можна уникнути. Якщо мама стикається з проблемами в області грудного вигодовування, такими як роздратування сосків, підтримка консультанта з питань лактації або іншого кваліфікованого фахівця може допомогти їй подолати труднощі, що виникли.

Міф 3. Перед годуванням грудьми необхідно вимити соски.

У миття сосків перед годуванням грудьми не потрібно. При народженні немовлята вже добре знайомі із запахами своїх матерів та звуками, які вони видають. Соски виробляють речовину, запах якої відчуває дитина і містить «хороші бактерії», що допомагають сформувати у немовлят здорову імунну систему на все життя.

Міф 4. Новонародженого необхідно відокремити від матері, щоб дати їй відпочити.

Лікарі, медсестри та акушерки часто заохочують практику встановлення контакту «шкіра до шкіри», також відому як метод кенгуру, відразу після пологів. Встановлення безпосереднього контакту з немовлям, при якому його шкіра стикається з вашою, є дуже важливою практикою, яка допомагає немовляті знайти та взяти груди. Вчинення відповідних дій протягом години після пологів та їх часте повторення надалі допоможе встановленню грудного вигодовування. Якщо мати не може зробити це, на допомогу може прийти її партнер або інший член сім’ї.

Міф 5. У період грудного вигодовування необхідно харчуватися лише простою їжею.

Матері, які годують, повинні дотримуватися збалансованої дієти, як і всі інші люди. Загалом змінювати звичний раціон не потрібно. Харчові переваги матерів впливають на немовлят, починаючи з періоду перебування в материнській утробі. Якщо мати відчуває, що дитина реагує на конкретний продукт, який вона їсть, найкраще проконсультуватися з фахівцем.

Міф 6. Фізичні вправи вплинуть смак молока.

Фізичні вправи корисні, в тому числі для матерів-годувальниць. Ніщо не свідчить про те, що вони впливають смак молока.

Міф 7. Ви не зможете годувати дитину грудьми, якщо не почнете робити це одразу.

Почати грудне вигодовування легше, якщо ви зробите це в першу годину після пологів, оскільки в цей період рефлекси дитини дуже сильні. Немовлята готові вчитися харчуватися грудним молоком. Якщо ви не приклали дитину до грудей відразу ж після пологів, зробіть це якнайшвидше з урахуванням ситуації, що склалася. Якщо вам потрібна допомога в цьому питанні, зверніться до кваліфікованого консультанта з питань лактації або до лікаря — педіатра. Часті контакти «шкіра до шкіри» та прикладання дитини до грудей допоможуть розпочати грудне вигодовування.

Міф 8. Грудне вигодовування повністю виключає можливість використання молочної суміші

Матері можуть ухвалити рішення про використання молочної суміші у певних випадках і при цьому продовжувати грудне вигодовування. Важливо шукати об’єктивну інформацію про молочну суміш та інші продукти, що замінюють грудне молоко. Для того щоб виробництво грудного молока не припинилося, продовжуйте якнайчастіше пропонувати дитині груди. Матерям може бути корисно поговорити з консультантом з питань лактації або іншим кваліфікованим фахівцем, який допоможе їм скласти найбільш гідний план продовження грудного вигодовування.

Міф 9. Багато матерів не в змозі виробляти достатньо молока.

Майже всі матері виробляють необхідну кількість молока для немовлят. Вироблення грудного молока визначається правильністю прикладання дитини до грудей, частотою грудного вигодовування та тим, наскільки добре дитина висмоктує молоко при кожній годівлі. Грудне вигодовування не є справою лише жінки, і матерям необхідна підтримка, така як постійні консультації з питань лактації з боку медичних працівників, допомога вдома та підтримання здорового способу життя за рахунок повноцінного харчування та вживання належної кількості рідини.

Міф 10. Не можна годувати дитину грудьми, якщо ви захворіли.

Все залежить від виду захворювання, але зазвичай матері можуть продовжувати грудне вигодовування у період хвороби. Ви повинні переконатися у правильності лікування, а також відпочивати, добре харчуватися та вживати достатню кількість рідини. У багатьох випадках антитіла, що виробляються вашим організмом для боротьби з хворобою, передаються дитині, створюючи її власну систему захисту.

Міф 11. У період грудного вигодовування не можна приймати жодних ліків.

Важливо повідомити свого лікаря, що ви годуєте дитину грудьми, і читати інструкції до будь-яких лікарських препаратів, які ви купуєте без рецепта. Може виникнути потреба у прийомі ліків у певний час або у певному дозуванні або заміні препарату. Поряд із цим слід повідомити лікаря дитини про всі ліки, які ви приймаєте.

Міф 12. Діти, які перебували на грудному вигодовуванні, надто прив’язані до матері.

Усі діти різні. Одні надто прив’язані до матері, інші — ні, і це залежить від цього, як їх годують. Грудне вигодовування не тільки забезпечує краще харчування для немовлят, але і має велике значення для їх мозку, що розвивається. Дітей, які перебувають на грудному вигодовуванні, довго тримають на руках, у зв’язку з чим було зроблено висновок про те, що грудне вигодовування зміцнює зв’язок із матір’ю.

Міф 13. Дитині важко відлучити від грудей, якщо ви годуєте її грудьми більше року.

Дані про те, що грудне вигодовування складніше припинити через рік, відсутні, проте є свідчення того, що його продовження до досягнення дитиною дворічного віку корисне як для матерів, так і для дітей. Усі матері та немовлята різні та повинні разом визначати бажану тривалість грудного вигодовування.

Міф 14. У разі повернення на роботу доведеться відлучити дитину від грудей.

Багато матерів продовжують грудне вигодовування після повернення на роботу. Насамперед слід вивчити політику, що проводиться у вашій країні та на вашому робочому місці. За наявності права на час і місце для грудного вигодовування в години роботи ви можете сходити/з’їздити додому і погодувати дитину грудьми, попросити члена сім’ї або друга принести/привезти дитину до вас або зцідити молоко і віднести/відвезти його додому. Якщо ви не можете здійснювати грудне вигодовування у робочий час, шукайте можливості для зціджування грудного молока протягом дня, а потім годуйте дитину самі після повернення додому.

Навіть якщо ви ухвалите рішення давати дитині замінник грудного молока під час окремих годівель, продовження грудного вигодовування у всіх випадках, коли ви знаходитесь поряд з дитиною, відіграє дуже корисну роль.

Джерело інформації — офіційний сайт ЮНІСЕФ для кожної дитини

Ця стаття підготовлена у співпраці з доктором Мішель Грізуолд (Michele Griswold) (доктором філософії, магістром охорони здоров’я, дипломованою медсестрою та консультантом IBCLC). Докторр Грізуолд є консультантом з питань лактації, дипломованою медсестрою, дослідником грудного вигодовування та правозахисником. Вона представляє Міжнародну асоціацію консультантів з питань лактації у Глобальній групі на підтримку грудного вигодовування ВООЗ/ЮНІСЕФ, яка закликає уряди та суспільство загалом надавати матерям підтримку, якої вони потребують для здійснення грудного вигодовування.

Перейти до вмісту